Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolszewizm - Totalitaryzm bolszewicki - cechy, charakterystyka

Bolszewizmem (z ros. „większość”) określa się ideologie biorącą swe podstawy z marksizmu. Bolszewicy wierzyli, iż poprzez rewolucję możliwe będzie wdrożenie założeń marksistowskich w struktury społeczne oraz gospodarcze.

Mimo że bolszewizm kojarzony jest z Rosją, jego korzeni należy doszukiwać się w Brukseli. To tam w 1903 roku miał miejsce zjazd Partii Socjaldemokratycznej Rosji (w skrócie SDPRR), na którym to Włodzimierz Lenin doprowadził do wewnętrznego rozłamu. Lenin postulował przeprowadzenie rewolucji za pomocą uświadomienia proletariatu. Do przewrotu doprowadzić mogła tylko silna, scentralizowana i bardzo zdyscyplinowana partia. Przyczyniło się to do powstania rozbudowanego aparatu przymusu urzeczywistniającego istnienie totalitaryzmu bolszewickiego.

W wyniku przewrotu przeprowadzonego przez bolszewików w 1917 roku powstało pierwsze na świecie państwo totalitarne. Bolszewizm był jedyną oficjalną, dopuszczalną i legalną ideologią. Religia oraz oświata uznawane była za wrogie systemowi. Wprowadzano indoktrynację dzieci i młodzieży (m.in. przez Komunistyczny Związek Młodzieży).

Nie istniała żadna opozycja, cała władza skupiona była w rękaw jednej partii. Do rozbudowy aparatu przymusu przyczyniło się wprowadzenie powszechnego obowiązku służby wojskowej. Dodatkowo powstała tzw. CZEKA, czyli Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem. Pełniła ona funkcję policji politycznej. Miała uprawnienia do wszelkiej kontroli, przeprowadzania rewizji, a nawet wydawania wyroków śmierci. W kraju panowała także cenzura oraz kontrola partii nad wszelkimi środkami komunikacji społecznej.

Bolszewizm z czasem przekształcił się w komunizm. Doprowadził do tego Stalin. Totalitaryzm stalinowski uznaje się za uciskający najbardziej na świecie system rządów.

Podobne wypracowania do Bolszewizm - Totalitaryzm bolszewicki - cechy, charakterystyka