Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oswald Spengler - cywilizacja. Cywilizacja wg Spenglera - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oswald Spengler to niemiecki filozof, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, który w swej twórczości skupił się na filozofii kultury oraz historii, matematyce, naukach przyrodniczych i sztuce. Znaczną część swoich dzieł poświęcił przyrodzie oraz człowiekowi jako jednostce wpisanej w naturę.

Zgodnie z teorią Spenglera człowiek to element świata, będący jednocześnie jego przedstawicielem. Żyje w zgodzie z naturą i historią. Zarówno natura, jak i sfera duchowa człowieka go określają. Współistnieje kilka kultur, każda z nich posiada swoje symbole, które z kolei wywierają wpływ na społeczeństwa. Symbole te są tak charakterystyczne, iż jednoznacznie przynależą do danej kultury.

Kultura z kolei to stan pierwotny, wypełniony tradycjami, religią, autorytetami. Posiada ona wyraźnie zaznaczone symbole i wartości. Cywilizacja natomiast to pojęcie w stosunku do niej kontrastowe, skupia się wyłącznie na procesie rozwoju i postępu, ludzie postrzegają świat za pomocą rozumu. Człowiek cywilizacji nie skupia się na zacieśnianiu więzi ze swoim bogactwem kulturowym. Jest on anonimową postacią, często wyobcowany poprzez własnoręczne pozbycie się swoich korzeni. Nie skupia się na filozofii, nie dostrzega piękna otaczającego świata, nie przykłada uwagi...

Podobne wypracowania