Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Funkcje rodziny. Rola rodziny w życiu człowieka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawie wszyscy ludzie pierwsze lata swojego życia spędzają w otoczeniu rodziny. Jest to okres bardzo szybkiego rozwoju człowieka, tworzą się wtedy podwaliny osobowości (wg niektórych psychologów, np. Freuda, całość osobowości człowieka jest formowana w okresie dzieciństwa), stąd rola rodziny w tym czasie jest naprawdę ważna. Co więcej, rodzina jest podstawową grupą społeczną, w której człowiek, prócz rozwoju swojego „ja”, w procesie socjalizacji uczy się życia w społeczeństwie.

Jak wspomniano, znaczenie rodziny w rozwoju młodego człowieka jest nie do przecenienia, należy jednak dodać, że jej funkcje nie sprowadzają się wyłącznie do socjalizacji pierwotnej młodego pokolenia (funkcja socjalizacyjno-wychowawcza). Rodzina odgrywa także wiele innych, równie istotnych ról – istotnych dla społeczeństwa jako całości, a także dla poszczególnych członków rodziny.

Po pierwsze, ważną funkcją rodziny jest funkcja opiekuńczo-zabezpieczająca, która służy zapewnieniu bezpieczeństwa fizycznego poszczególnych jej członków, a także miejsca mieszkania, odzieży, pożywienia itp. Funkcja ta jest związana m.in. z faktem, że dwóm dorosłym osobom łatwiej jest się utrzymać niż osobie żyjącej...

Podobne wypracowania