Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Interakcje społeczne – przykłady, definicja, cechy, cele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Współegzystowanie z innymi ludźmi zmusza każdą jednostkę do wchodzenia z otoczeniem w różnorodne interakcje społeczne. Są one tutaj rozumiane jako zdynamizowane wymienianie się działaniami (zachowaniami wraz z nadanym im znaczeniem) między ludźmi. Podjęcie działania przez jedną osobę (podjęcie akcji) wywołuje reakcję u drugiej osoby, która tym sposobem może stać się bodźcem dla reakcji pierwszej osoby itd.

Można wyróżnić kilka klasyfikacji interakcji społecznych. Są to: interakcje intrapersonalne – między jednostką a np. jej sumieniem, interpersonalne (między ludźmi), wewnątrzgrupowe, międzyinstytucjonalne, między jednostką a instytucją czy grupą. Podstawowe formy interakcji społecznych to natomiast współdziałanie, rywalizacja i obojętność.

Interakcje społeczne pełnią bardzo ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu społeczeństwa. Po pierwsze, pełnią funkcję poznawczą – umożliwiają poznanie innych ludzi, ich opinii i poglądów, lepsze zrozumienie różnych faktów. Po drugie – funkcję wartościującą, która sprawia, że poznając innych, ich sposoby myślenia i dowiadując się o nowych zjawiskach, możemy dopasowywać informacje do naszego systemu wartości. Inną ważną funkcją jest tworzenie więzi, ponieważ...

Podobne wypracowania