Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przywództwo – definicja, cechy funkcje. Typy przywództwa w grupie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przywództwo to zdolność i cecha człowieka, która pozwala na wywieranie wpływu na innych ludzi, co ma prowadzić do realizacji określonych celów. Przywództwo powinno zachodzić bez odwoływania się do środków przymusu – często ludzie dobrowolnie decydują się na przywództwo określonej osoby.
 
Aby doszło do ustanowienia przywództwa, musi istnieć pewna grupa osób – zwolenników przywódcy, którzy są mu posłuszni. Wyróżnić możemy przywództwo formalne – związane z zajmowanym stanowiskiem i nieformalne, które wynika z osobistych predyspozycji i charyzmy danej osoby. Ważną cechą przywództwa jest właśnie związek z ludźmi, którzy popierają tę jednostkę. Inne cechy to: asymetria władzy (jej nierówny podział między przywódcę a podwładnych/ zwolenników), stosowanie rozmaitych środków wywierania wpływu na ludzi, na wyznawane przez nich wartości.
 
Przywództwo w grupie, aby było skuteczne, musi realizować pewne funkcje. Po pierwsze, przywództwo ustala kierunek podejmowanych działań grupy, przyjmuje pewne strategie działania, które dadzą największą szansę na osiągnięcie celów. Ponadto...

Podobne wypracowania