Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monogamia - co to jest? Definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Monogamia to związek małżeński wyłącznie dwóch osób, w przeciwieństwie do poligamii, w której dochodzi do małżeństwa jednego mężczyzny z kilkoma kobietami lub odwrotnie. Jest ona uważana za podstawę życia społecznego i praktykowana już od czasów społeczeństw pierwotnych (mimo licznych wyjątków).

Jedną z głównych funkcji związków monogamicznych, oprócz pełnienia funkcji emocjonalnych – np. zaufania i wierności, jest uproszczenie dziedziczenia majątku. W przypadku posiadania potomków tylko z jedną kobietą, między dzićmi tworzy się wyłącznie hierarchia starszeństwa. W przypadku posiadania wielu żon, dziedziczenie staje się bardzo skomplikowane, wiąże się ze sprzecznościami interesów poszczególnych matek i ich dzieci, co może powodować liczne konflikty.
 
W wielu kulturach starożytnych monogamia wiązała się nie tyle z obowiązującym prawem, ile po prostu z brakiem majątku wystarczającego do utrzymania kilku żon. W starożytnym Egipcie monogamia była jednak normą (na więcej żon pozwalali sobie wyłącznie nieliczni). Istniało prawo do rozwodu, związane m.in. z niepłodnością małżonki, obowiązujące zasady moralne nie sprzyjały jednak pozostawianiu żony z takiego powodu.

Wspomniana...

TAGI: rodzina

Podobne wypracowania