Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lewirat - prawo lewiratu. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo lewiratu (łac. „levir” oznacza brata męża) polega na obowiązku poślubienia wdowy przez brata męża. Prawo to służy przede wszystkim zapewnieniu ciągłości rodu (pierworodnego syna urodzonego z takiego małżeństwa uważa się za syna zmarłego męża), należy jednak zaznaczyć, że ma ono także na celu zapewnienie godziwego bytu wdowie, która w innych warunkach – bez opieki mężczyzny – musiałaby żyć w ubóstwie. Odmowa poślubienia wdowy po bracie spotykała się z niezadowoleniem społecznym, a często nawet podlegała pewnym karom.

Prawo lewiratu występowało w wielu plemionach Afryki i Azji, m.in. wśrod Arabów, Hindusów, Mongołów, jego przykłady możemy także spotkać w Biblii – obowiązywało więc również wśród starożytnych Izraelitów: „Jeżeli bracia mieszkają razem, a jeden z nich umrze, nie pozostawiwszy po sobie syna, żona zmarłego nie wyjdzie za mąż na zewnątrz za obcego mężczyznę. Jej szwagier sprowadzi się do niej i weźmie ją sobie za żonę, i ożeni się z bezdzietną wdową po swoim bracie. Pierworodny, którego ona urodzi, zostanie uznany za syna zmarłego jego brata i tak nie będzie jego imię wymazane z Izraela” (5 Moj. 25:5-10).

Wśród Żydów prawo lewiratu...

Podobne wypracowania