Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małżeństwo – definicja. Funkcje małżeństwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Małżeństwo jest trwałym, usankcjonowanym prawnie związkiem mężczyzny i kobiety, którzy mają w nim równe prawa. Akt zawarcia małżeństwa zachodzi w obecności kierownika urzędu stanu cywilnego (ślub cywilny) lub księdza (ślub konkordatowy).
 
Zawarcie małżeństwa jest swego rodzaju umową, w której obie strony decydują się na uzyskanie pewnych praw, ale także obowiązków względem drugiej osoby. Obowiązki małżonków dzielą się na majątkowe (czyli wspólne dbanie o potrzeby finansowe rodziny) i niemajątkowe (wzajemna pomoc, wierność, wspólne pożycie i dążenie do dobra całej rodziny).

We wszystkich definicjach małżeństwa, a jest ich wiele ze względu na liczne badania nad małżeństwem prowadzone przez socjologów, akcentuje się trwałość małżeństwa i jego rolę w wydawaniu na świat, a później wychowywaniu dzieci. Wspomniane już dążenie do dobra rodziny i zapewnienie jej bezpieczeństwa finansowego jest wskazane ze wględu na obecność potomków małżeństwa, które razem z rodzicami będą tworzyć rodzinę.

Polski socjolog – Ludwik Janiszewski – wyróżnia pięć podstawowych funkcji, jakie pełni małżeństwo. Po pierwsze, jest to funkcja erotyczna, polegająca na intymnych kontaktach obojga...

TAGI: rodzina

Podobne wypracowania