Patriarchat – definicja, charakterystyka, przykłady
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Patriarchat jest formą hierarchii społecznej, która występowała w wielu społeczeństwach pierwotnych, a jej pewne elementy zachowały się w wielu krajach po dzień dzisiejszy. Patriarchat polega na tym, że dominującą rolę w społeczności odgrywają mężczyźni, którzy stoją na czele rodu. W ich rękach skupiona jest władza nad daną społecznością. Warto dodać, że koncepcją przeciwną patriarchatowi jest tzw. matriarchat. Koncepcja matriarchatu była dynamicznie rozwijana od połowy wieku XIX po wiek XX – badania archeologiczne dowodzą jednak, że systemy społeczne z dominującą rolą kobiet prawdopodobnie nigdy nie istniały. Historyczne występowanie patriarchatu jest natomiast udowodnione.
Z patriarchatem związane jest zjawisko patrylokalności, które polega na zamieszkiwaniu małżonki i dzieci razem z rodziną męża, a także zjawisko patrylineatu, czyli dziedziczenia funkcji, stanowisk i prestiżu po linii ojca.
Patriarchat występował m.in. u starożytnych Rzymian. W społeczeństwie rzymskim mężczyzna posiadał pełnię władzy nad członkami swojej rodziny – mógł nawet decydować o ich życiu lub śmierci. Przykładem pewnej formy patriarchatu może być także społeczeństwo starożytnej Grecji – jej pełnoprawnymi obywatelami byli tylko mężczyźni.
Pewnym zawężeniem pojęcia patriarchatu do stosunków rodzinnych jest pojęcie patriarchalizmu. Oznacza ono przypisywanie głównej roli w rodzinie mężczyźnie, który posiada liczne przywileje społeczne z racji pełnienia funkcji głowy rodziny. Wymaga darzenia go szacunkiem, ale ciążą na nim również liczne obowiązki związane przede wszystkim z utrzymaniem rodziny.
Patriarchalny model rodziny jest popierany głównie przez dwie religie – chrześcijaństwo i islam. Święte księgi wspomnianych religii przyznają mężczyźnie wyjątkowe miejsce w społeczności: możliwość kształcenia się, angażowania w życie publiczne itp. Duże oddziaływanie chrześcijaństwa i islamu na cywilizacje czasów starożytnych (tu przede wszystkim chrześcijaństwo) i średniowiecznych (już obie religie), a także pewne tradycje patriarchalne panującego przez wieki cesarstwa rzymskiego i – sięgając jeszcze dalej – ugruntowane zwyczaje plemion pierwotnych – to wszystko spowodowało rozwój idei patriarchalnych w kręgu kultury Europy i Bliskiego Wschodu.
Współcześnie oczywiście nie można mówić o patriarchacie, jako dominującym systemie społecznym, ale, jak wspomniano we wstępie, pewne jego elementy są (ze względu na swoją długą historię) obecne w dzisiejszym świecie. Przykładami może być np. popularny jeszcze do niedawna zwyczaj dziedziczenia majątku przez synów czy obowiązująca współcześnie tradycja przyjmowania nazwiska męża przez żonę.
Podobne wypracowania do Patriarchat – definicja, charakterystyka, przykłady
- Postindustrializm - definicja. Społeczeństwo postindustrialne - cechy, przykłady
- Przywództwo – definicja, cechy funkcje. Typy przywództwa w grupie
- Resocjalizacja – definicja, funkcje resocjalizacji
- Bigamia – definicja, charakterystyka, przykłady
- Człowiek jako istota społeczna - rozwiń temat
- Grupa społeczna otwarta i zamknięta - definicja, cechy, przykłady
- Grupa społeczna mała i duża – przykłady, definicja, cechy
- Interakcje społeczne – przykłady, definicja, cechy, cele
- Kultura ludowa – definicja, charakterystyka, przykłady
- Matriarchat – definicja, charakterystyka, przykłady
- Instytucje społeczne - przykłady. Rodzaje instytucji społecznych
- Rodzina nuklearna a rodzina klasyczna: porównanie, opis
- Funkcje rodziny. Rola rodziny w życiu człowieka
- Egzogamia - definicja, charakterystyka, przykłady
- Endogamia - definicja, charakterystyka, przykłady
- Grupa społeczna – cechy, definicja grupy społecznej
- Konformizm - definicja, przykłady, charakterystyka
- Etniczność - definicja, charakterystyka, przykłady
- Oswald Spengler - biografia, życiorys
- Samuel Huntington - biografia, życiorys