Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Patriarchat – definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Patriarchat jest formą hierarchii społecznej, która występowała w wielu społeczeństwach pierwotnych, a jej pewne elementy zachowały się w wielu krajach po dzień dzisiejszy. Patriarchat polega na tym, że dominującą rolę w społeczności odgrywają mężczyźni, którzy stoją na czele rodu. W ich rękach skupiona jest władza nad daną społecznością. Warto dodać, że koncepcją przeciwną patriarchatowi jest tzw. matriarchat. Koncepcja matriarchatu była dynamicznie rozwijana od połowy wieku XIX po wiek XX – badania archeologiczne dowodzą jednak, że systemy społeczne z dominującą rolą kobiet prawdopodobnie nigdy nie istniały. Historyczne występowanie patriarchatu jest natomiast udowodnione.

Z patriarchatem związane jest zjawisko patrylokalności, które polega na zamieszkiwaniu małżonki i dzieci razem z rodziną męża, a także zjawisko patrylineatu, czyli dziedziczenia funkcji, stanowisk i prestiżu po linii ojca.
 
Patriarchat występował m.in. u starożytnych Rzymian. W społeczeństwie rzymskim mężczyzna posiadał pełnię władzy nad członkami swojej rodziny – mógł nawet decydować o ich życiu lub śmierci. Przykładem pewnej formy patriarchatu może być także społeczeństwo starożytnej Grecji – jej pełnoprawnymi obywatelami byli tylko mężczyźni.

Pewnym...

Podobne wypracowania