Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzina nuklearna a rodzina klasyczna: porównanie, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodzina to niewielka grupa społeczna, której członkowie są powiązani ze sobą poprzez małżeństwo lub rodzicielstwo, w tym adopcję. Jest ona uważana za podstawową grupę społeczną ze względu na fakt, że jest to najstarsza i najpowszechniejsza ze znanych człowiekowi grup społecznych.

Wyróżnić możemy wiele rodzajów rodziny, jednym z najważniejszych podziałów tej kategorii jest jednak podział związany z rolami społecznymi i liczebnością tworzących ją osób. Na tej podstawie wyróżniamy rodzinę klasyczną i rodzinę nuklearną.

W rodzinie klasycznej jest wyraźnie zarysowany podział obiwiązków między matkę a ojca. Ojciec jest głową rodziny, zarabia na jej utrzymanie, a co więcej – posiada autorytet wśród innych członków rodziny. W rodzinie tradycyjnej dużą rolę odgrywało posłuszeństwo wobec ojca i szacunek dla niego.

Jaka jest zatem rola matki? Tradycyjna matka nie pracowała poza domem, jej obowiązkami były opieka nad gospodarstwem i wychowywanie dzieci. Matka całkowicie poświęcała się rodzinie i nie było mowy o samorealizacji np. zawodowej kobiet. Częstym elementem rodziny tradycyjnej było współzamieszkiwanie z dziadkami (rodzina wielopokoleniowa). Mogli oni pomagać małżeństwu przy wychowywaniu...

Podobne wypracowania