Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Lechoń - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawdziwe imię i nazwisko tego przyszłego skamandryty brzmi: Leszek Serafinowicz. Młody poeta wyjątkowo wcześnie daje się poznać szerszej publiczności, gdyż już w 1913 r. ukazuje się wydany z pomocą ojca tom zatytułowany „Na złotym polu”, a w 1914 kolejny; „Po różnych ścieżkach”. Już wtedy autor obu zbiorków posługuje się pseudonimem Jan Lechoń, który będzie mu towarzyszył do końca pisarskiej kariery. Jako 15-latek odnosi kolejny sukces. Teatr w Pomarańczarni wystawia jego jednoaktowe dzieło pt.: „W pałacu królewskim”.

W okresie od 1916 do 1918 studiuje polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, jednak studiów tych nigdy nie ukończy. Dla Lechoń jest to czas intensywnego życia kulturalnego i zawodowego. Jeszcze na studiach pisze w „Pro Arte et Studio”, jest jednym z założycieli kabaretu „Pikador” (1918)  oraz grupy poetyckiej „Skamander” (1919). W czasopiśmie, noszącym identyczną nazwę jak wspomniana już grupa, ukazują się liczne teksty Lechonia (recenzje, felietony, poezje i in.).

Poeta przez całe życie borykał się z akceptacją swojej odmiennej orientacji seksualnej. Była ona źródłem licznych frustracji oraz podejmowanych prób samobójczych....

Podobne wypracowania