Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Feliks Koneczny - cywilizacja. Cywilizacja wg Konecznego - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Feliks Koneczny, krakowski historyk, bibliotekarz oraz dziennikarz, twórca niezwykle obszernego katalogu dzieł poświęconych różnorodnej tematyce, wiele czasu poświecił na badanie cywilizacji w ujęciu filozoficznym.

Zgodnie z poglądami Konecznego, cywilizacja to pojęcie, które należy rozpatrywać przede wszystkim w aspekcie historyczno–filozoficznym, poparte wieloletnimi badaniami w tym zakresie. Cywilizacja to, według filozofa, swego rodzaju zwieńczenie nad rozmyślaniami poświęconymi dziejom ludzkości.

Cywilizacja to sposób życia pewnej zbiorowości, która w swym ujęciu obejmuje dorobek nie tylko materialny człowieka, ale także duchowy, nad którym podejmowano prace przez bardzo długi okres czasu. W przeciwieństwie do teorii Spenglera, Koneczny uważał, że na przestrzeni wieków wykształciło się ponad dwadzieścia cywilizacji, choć do czasów współczesnych przetrwało tylko sześć. Każda z nich posiadała swe cechy charakterystyczne, przyjmowała również różnorakie poglądy na istnienie człowieka i jego spraw, takich jak moralność, wiedza, stan zdrowia i majątku. Cywilizacje różniły się wobec siebie w przypadku poglądów dotyczących norm prawa rodzinnego, majątkowego oraz spadkowego.

Koneczny...

Podobne wypracowania