Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura wysoka - definicja, przykłady, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura to bardzo niejednoznaczne pojęcie z zakresu socjologii, etnologii, antropologii i innych dziedzin nauki, na potrzeby niniejszego opracowania jednak uproszczone do definicji mówieącej, iż kultura to ogół wytworów człowieka, zarówno materialnych, jak i nie materialnych.

Posługując się różnymi kryteriami, można wyróżnić kilka rodzajów kultury – ze względu na odbiorców, do których dana kultura kieruje swoje dzieła, wyróżnia się kulturę popularną (w której odbiorca jest masowy) i kulturę wysoką (inaczej mówiąc elitarną) – skierowaną do węższej grupy pasjonatów, o wyższych oczekiwaniach i bardziej wyrafinowanych gustach.

Kultura wysoka to kultura tworzona przez najbardziej zdolnych i wykształconych artystów danej grupy społecznej, a jej wytwory, w przeciwieństwie do wytworów kultury popularnej, nie są skierowane do wszystkich odbiorców. Zwykle, by zrozumieć dzieła kultury wysokiej, trzeba orientować się m.in. w historii i filozofii, przez co kultura wysoka nazywana jest nieraz kulturą inteligencji. Zrozumienie dzieł kultury wysokiej wymaga ponadto dużej kompetencji kulturowej i poznawczej.

Warto zaznaczyć, że kultura wysoka wyróżnia...

Podobne wypracowania