Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Totalitaryzm - co to jest totalitaryzm? Definicja, cechy, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Totalitaryzmem (z łac. totalis – cały, całkowity) to ustrój, w którym rządy sprawowane są w sposób dyktatorski. Cała władza skupia się w rękach jednej partii, przy równoczesnym braku legalnej opozycji. Nie istnieje zatem podział władzy na legislacyjną, wykonawczą oraz sądowniczą. Państwo dąży do kontroli wszystkich dziedzin życia obywateli, także sfery prywatnej. Funkcjonuje wysoko rozwinięty mechanizm społecznej represji (np. tajna policja, a także obozy koncentracyjne).

Totalitaryzm nie jest ograniczony żadnymi kryteriami w swojej ingerencji. Wprowadzana jest cenzura, a jedyną dopuszczalną ideologia jest ta, którą głosi władza. Wszechobecna jest także propaganda. Państwo dąży, poprzez indoktrynację, do zbudowania społeczeństwa będącego posłusznym wykonawcą woli rządzących. Nieprzestrzegane są prawa obywatelskie ani prawa człowieka. Ewentualny opór łamany jest za pomocą tortur lub innych form represji. Nie istnieje także wolność mediów – przywódcy traktują je jako drogę do szerzenia propagandy. Gospodarka w totalitaryzmie przyjmuje formę centralnie sterowanej. Oczywiście jest ona upaństwowiona.

Pierwszy raz termin „totalitaryzm” użyty został przez Benito Mussoliniego. Głosił on: „(...)...

Podobne wypracowania