Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura popularna - wady i zalety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura popularna (inaczej mówiąc kultura masowa lub popkultura) to kultura charakterystyczna dla nowoczesnych społeczeństw rozwiniętych, która  cechuje się masowością, wyraźnym standaryzowaniem, rozwojem w opozycji wobec tzw. kultury wysokiej, a także pewnym spłaszczeniem wartości niesionych dotychczas przez kulturę. Poniżej rozważono wady i zalety tak rozumianej kultury popularnej.

Kultura popularna mogła się rozwinąć tylko w wyniku zmian technologicznych. Popkultura jest skutkiem rozpowszechnienia się najpierw prasy, a potem radia, którego przekaz już w pierwszych latach XX wieku docierał do ogromnej liczby odbiorców. Kolejnymi rewolucyjnymi mediami były telewizja i internet, które w bardzo mocny sposób wpłynęły na rozwój kultury popularnej.

Niewątpliwą zaletą szerokiej ekspansji ogólnie dostępnych mediów jest upowszechnienie kultury, która stała się nie tylko bliska, ale i tańsza. Technologiczny rozwój mediów przyczynił się także do ogromnego przyspieszenia dyfuzji kultury – co można uznać za dużą korzyść – ludzie zaczęli uświadamiać sobie problemy, o których dotychczas nie mieli pojęcia, zmieniło się ich postrzeganie świata.

Z drugiej jednak strony...

Podobne wypracowania