Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Administracja publiczna - definicja, cechy, cel działania administracji publicznej w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Administracją publiczną to wszystkie funkcje, jakie państwo sprawuje za pośrednictwem swoich organów. Słowa te pochodzą z języka łacińskiego, w którym „administrare” oznacza tyle co – kierować, służyć, zaś „publicus” to w tłumaczeniu „społeczny, ogólny, zbiorowy”. Administracja publiczna jest zatem służbą społeczeństwu.

Administracja publiczna to połączenie różnych dziedzin administracji działającej w państwie, tj. między innymi administracji państwowej, administracji rządowej oraz administracji samorządowej. W związku z tym wyróżnić można monizm lub dualizm administracji publicznej. W pierwszym przypadku całość funkcji administracyjnych skupiona jest w ręku administracji państwowej przy wyłączeniu innych podmiotów. Z kolei w modelu dualistyczny państwo dzieli się administrowaniem z organami samorządu.

Ważną cechą administracji publicznej jest jej apolityczność. Dodatkowym kryterium powinna być także jej fachowość związana się z wysokim poziomem kompetencji pracowników. Administracja publiczna legitymuje się możliwością stosowania przymusu. Wszystkie jej działania winny być oparte na prawie.

Głównymi zadaniem administracji publicznej jest dbanie o zachowanie porządku...

Podobne wypracowania