Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Jan Ewangelista - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Św. Jan był umiłowanym uczniem Jezusa. Pochodził z rodziny Zebedeusza i podobnie jak ojciec i brat - św. Jakub Starszy - był rybakiem. Był pobożnym Żydem, wiec tak jak wszyscy oczekiwał przyjścia Mesjasz. Kiedy Jan Chrzciciel nauczał i chrzcił ludzi w Jordanie, św. Jan dowiedział się o tym i udał się tam, przekonany, że to właśnie Mesjasz. Pozostał zresztą potem przy Janie Chrzcicielu przez pewien czas.

Jezus powołała go w grono swoich uczniów, gdy ten pracował przy połowie ryb wraz ze św. Piotrem i św. Andrzejem. Był najmłodszym apostołem. Należał jednak do trzech wybranych uczniów Chrystusa. Razem ze św. Piotrem był obecny, gdy Jezus wskrzesił córkę Jaira oraz podczas Przemienienia na górze Tabor. To święty Jan wraz ze świętym Piotrem mieli przygotować Ostatnią Wieczerzę.

Święty Jan jako jedyny z uczniów był obecny przy Jezusie do jego śmierci na krzyżu. To on przekazał w swojej Ewangelii najpełniejszy opis wydarzeń związanych z męką i ukrzyżowaniem Chrystusa. Wtedy też umierający Jezus przykazał mu opiekować się swoją matką, która według niektórych źródeł od tego momentu towarzyszyła mu w jego wszelkich podróżach. Jan był też tym uczniem, który pierwszy rozpoznał Zbawiciela po jego zmartwychwstaniu,...

Podobne wypracowania