Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Kruczkowski „Niemcy” - charakterystyka Joachima Petersa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Joachima Petersa poznajemy dopiero pod koniec drugiego aktu, kiedy zjawia się w domu Sonnenbruchów. Niegdyś był bardzo bliskim współpracownikiem Waltera Sonnenbrucha. Teraz zjawia się u niego jako zbieg z obozu jenieckiego, potrzebujący schronienia. Do niewoli dostał się za swoje poglądy antyfaszystowskie. Zakończył współpracę z Walterem, kiedy dowiedział się, że jego badania służą mordowaniu ludzi.

W obozie przebywał cztery lata i podczas ucieczki skręcił sobie nogę. Do tego był bardzo głodny i zziębnięty. U Sonnenbruchów pomocy udziela mu jedynie córka przyjaciela, Ruth. Daje mu jedzenie, picie oraz powstrzymuje brata siła, by nie zawiadamiał policji. Peters nie chce sprawiać problemu. Rozumiał, że mógł przybyć nie w porę i nie oczekiwał niczego szczególnego. Ostatecznie jednak znalazł schronienie w pokoju Ruth. Mówił dziewczynie, że nie oczekuje od niej poświęcenia, ta jednak na końcu oddała się w ręce policji zamiast Joachima.

W ostatniej rozmowie z dawnym przyjacielem uświadamia mu jego bierność i słabość psychiczną. Joachim Peters był osobą, która jasno wypowiadała swoje zdanie, bez obaw o jakiekolwiek tego konsekwencje. Za to przecież został zatrzymany i wzięty do obozu. Wygarnia Walterowi jego brak zaangażowania w to, co się dzieje dokoła, bierność wobec krzywd ludzkich i pośrednie przyczynianie się do zła. Tym samym staje się osobą, która uświadamia mu bezsens zwykłego istnienia, bez walki o soje racje i poglądy. Podjęcie takiej rozmowy, wymagało od Petersa dużo odwagi i szczerości. Musiał przyznać się do rozczarowania, jakiego doznał, przychodząc do niego z wiarą, że otrzyma pomoc.

W duchu, Joachim jest wdzięczny Ruth, że poświęciła jemu swoje życie. Uważa, że taki czyn jest konieczny, jeśli wymaga tego sytuacja. Na pytanie Sonnenbrucha, czy wolno jest narażać życie człowieka dla ratowania innego, odpowiada: „Wolno, a czasem nawet trzeba. Wolno, jeżeli chodzi o rzeczy większe niż życie człowieka”.

Joachim Peters był człowiekiem zdecydowanym, o określonych poglądach życiowych i politycznych, które śmiało wyrażał. To zdecydowanie jedna z najbardziej wyrazistych postaci, występujących w dramacie Leona Kruczkowskiego.

Podobne wypracowania