Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Patriotyzm, postawy patriotyczne w utworach Mickiewicza - rozwiń temat w kontekście „Dziadów” cz. III i „Do matki Polki”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Polsce okres romantyzmu wiąże się ze szczególnym rodzajem patriotyzmu. Ziemia stała się święta, to z jej korzeni wywodziła się sztuka (inspiracje ludowe), to ona kształtowała dorosłego człowieka. Wszystko to potęgował fakt zniknięcia Polski z mapy świata i podzielenia jej między trzech zaborców. Ojczyzna istniała tylko w duszach i w słowach. Na papier przelewali ją wybitni twórcy, w tym Adam Mickiewicz. Przyjrzyjmy się teraz postawom patriotycznym w „Dziadach cz. III” oraz w wierszu „Do matki Polki”.

„Do matki Polki” to utwór, który został napisany w 1830 roku, na krótkoprzed wybuchem Powstania Listopadowego. Reprezentuje on typ liryki bezpośredniego zwrotu do adresata. Podmiotem lirycznym jest ktoś doskonale zorientowany w sytuacji politycznej, mający świadomość, że zbliża się czas walki. Swoje słowa kieruje do wszystkich matek, by przygotować je do nadchodzących wydarzeń.

Miłość do ojczyzny okazuje się próbą. Jest nią nie tylko dla kobiet, ale także dla ich dzieci, które będą brać udział w walkach. Podmiot liryczny apeluje, by matki nie rozpeszczały nazbyt swoich pociech. Niech od najmłodszego wieku przyzwyczajają je do łańcuchów, ciemnych pieczar, niech uczą konspiracji,...

Podobne wypracowania