Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - sens ludzkiego życia na podstawie powieści. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Każdy z nas widzi sens własnego życia w czymś innym - dla jednych jest nim praca, dla innych rodzina, dla jeszcze innych podróżowanie, ciągłe poznawanie nowych obszarów wiedzy i nieustanne samodoskonalenie się. Nie można więc jednoznacznie i arbitralnie stwierdzić co jest celem życia ogółu ludzkości, możemy jednak zauważyć pewne dążenia wspólne dla jej większości.

Mark Twain podjął rozmyślania nad tym tematem w mikropowieści zatytułowanej „Pamiętniki Adama i Ewy”. Przeprowadził tutaj wnikliwą analizę różnic dzielących świat mężczyzn od świata kobiet, zauważając, iż właśnie te różnice są czynnikiem, który najbardziej fascynuje i przyciąga do siebie przedstawicieli obu płci. Bohaterowie i jednocześnie narratorzy tekstu zostali ustylizowani na Pierwszych Ludzi, dzięki czemu ich przemyślenia nabrały niejako rangi pierwszej, zasadniczej dla całej ludzkości polemiki na temat najwyższych wartości w ludzkim życiu.

Dla Adama pierwotnie wartością najwyższą jest praca, a także odkrywanie nowostworzonego świata i czynienie go sobie poddanym. Dlatego też wtargnięcie w ów porządek Ewy - stworzenia wymykającego się jego systematyzacji - zdaje się początkowo katastrofą i stale gna mężczyznę do ucieczki w świat...

Podobne wypracowania