Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „ABC” - krótkie streszczenie

 Eliza Orzeszkowa, literatura pozytywizmu, ABC, nowela

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„ABC” to jedna z najbardziej znanych nowel wybitnej pisarki Elizy Orzeszkowej. Podejmuje ona niezwykle ważny ówcześnie problem, a mianowicie – politykę władz zaborczych, ograniczającą możliwość edukacji polskich dzieci, nieustannie przed ludźmi problemy, którzy pomimo chęci i dobrej woli są prześladowani i karani za swoje działania.

Jest to historia młodej kobiety – Joanny Lipskiej, córki zmarłego przedwcześnie profesora, mieszkającej wraz z bratem w zgermanizowanym miasteczku. Poznajemy dokładnie życie, wygląd, problemy bohaterki. Była ona bardzo ładną panną, jednak zaniedbaną i nieprzywiązującą do wyglądu zewnętrznego większej wagi. Po śmierci ojca mieszkała w niezwykle biednej kamienicy. Jej brat był urzędnikiem, utrzymywał z niewielkiej wypłaty siebie i siostrę.

Joanna była osobą o czystym, dobrym sercu. Zawsze bała się i oskarżała siebie, że jest ciężarem dla Mieczka, że brat odejmuje sobie chleb od ust, że musi ją utrzymywać. Chciała w jakiś sposób mu ulżyć, zapracować na własne potrzeby, jednak znalezienie pracy przez kobietę było wówczas niezwykle trudnym zadaniem. Któregoś dnia dziewczyna wbiegła pełna radości i nadziei do mieszkania. Opowiedziała Mieczkowi o wielkim szczęściu, jakie ją spotkało:...

Podobne wypracowania