Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - znaczenie tytułu opowiadania. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ikar” to opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza, które ukazało się w drugim tomie „Opowiadań”, wydanych w 1954 roku. Krótki utwór opisuje ciepły letni wieczór w okupowanej przez Niemców Warszawie. Jest czerwiec 1942 lub 1943 roku, autor nie pamięta dokładnej daty. To zresztą nie jest istotne. Ludzie spieszą do domów, by zdążyć przed godziną policyjną, tłum próbuje dostać się do przepełnionych tramwajów. Autor obserwuje zatłoczone ulice i nagle dostrzega kilkunastoletniego chłopca, który wyszedł zza jednego z tramwajów. Chłopiec trzyma książkę, zaczytał się, nie dba o to, że jest potrącany przez spieszących się ludzi. Ciągle zaczytany, wkracza na ulicę. Jadący nią samochód w ostatniej chwili skręca. Okazuje się, że jadą nim gestapowcy. Rozgniewani Niemcy wyskakują z auta, żądają od chłopaka dokumentów a potem wciągają go do auta i odjeżdżają w stronę alei Szucha, siedziby gestapo. Autor nie ma wątpliwości, że chłopaka czeka śmierć z rąk niemieckich oprawców.

Dlaczego opowiadanie zatytułowane jest „Ikar”? Na początku Jarosław Iwaszkiewicz przywołuje znany obraz Petera Breughla „Upadek Ikara”. Pejzaż prezentuje wybrzeże morza, z chłopem orzacym...

Podobne wypracowania