Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - znaczenie tytułu opowiadania. Opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Ikar” to opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza, które ukazało się w drugim tomie „Opowiadań”, wydanych w 1954 roku. Krótki utwór opisuje ciepły letni wieczór w okupowanej przez Niemców Warszawie. Jest czerwiec 1942 lub 1943 roku, autor nie pamięta dokładnej daty. To zresztą nie jest istotne. Ludzie spieszą do domów, by zdążyć przed godziną policyjną, tłum próbuje dostać się do przepełnionych tramwajów. Autor obserwuje zatłoczone ulice i nagle dostrzega kilkunastoletniego chłopca, który wyszedł zza jednego z tramwajów. Chłopiec trzyma książkę, zaczytał się, nie dba o to, że jest potrącany przez spieszących się ludzi. Ciągle zaczytany, wkracza na ulicę. Jadący nią samochód w ostatniej chwili skręca. Okazuje się, że jadą nim gestapowcy. Rozgniewani Niemcy wyskakują z auta, żądają od chłopaka dokumentów a potem wciągają go do auta i odjeżdżają w stronę alei Szucha, siedziby gestapo. Autor nie ma wątpliwości, że chłopaka czeka śmierć z rąk niemieckich oprawców.
Dlaczego opowiadanie zatytułowane jest „Ikar”? Na początku Jarosław Iwaszkiewicz przywołuje znany obraz Petera Breughla „Upadek Ikara”. Pejzaż prezentuje wybrzeże morza, z chłopem orzacym ziemię, pasterza z psem, rybaka i statek. W prawym dolnym rogu widać wystające z wody nogi i trochę rozsypanych piór. Tyle pozostało po Ikarze, starożytnym śmiałku, który marzył o lataniu i spełnił swoje marzenie przy pomocy skrzydeł, zrobionych z piór, zlepionych woskiem. Ikar nie posłuchał przestróg ojca, Dedala, który ostrzegał go, by zbytnio nie zbliżał się do słońca. Młodzieniec zachwycony lotem, zlekceważył ostrzeżenia i przypłacił to życiem, kiedy promienie słoneczne stopiły wosk i skrzydła przestały spełniać swoją funkcję. Żadna z postaci z na obrazie Breugla nie zauważyła, co stało się z Ikarem. Z powodu tragedii śmiałka nic na świecie się nie zmieniło, ludzie żyją jak poprzednio, nawet nie zdając sobie sprawy, że Ikar właśnie upadł do wody.
Iwaszkiewicz, opisując zaobserwowaną przez siebie sytuację, zwraca uwagę na podobieństwo losu młodego chłopca - nazywa go Michasiem - do losu Ikara. Również nikt ze świadków zdarzenia nie zauważył, co się stało. Ani siedzący w kawiarnianym ogródku ludzie, ani przechodnie czy mężczyźni, zapalający papierosy na przystanku i bawiące się dzieci. W przypadku Michasia - podobnie jak w przypadku Ikara - nikt nie przejął się tragedią. Podobieństwo występuje także na innej płaszczyźnie - obaj bohaterowie, Ikar i Michaś, rzucili wyzwanie przeciętności i codzienności. Ikar marzył o lataniu, Michaś zapomniał o wojennej rzeczywistości, pochłonięty czytaną przez siebie książką. Można stwierdzić, że dla Iwaszkiewicza nastoletni chłopiec, bohater jego opowiadania, to współczesny Ikar, tak samo jak poprzednik, niezrozumiany przez otoczenie i współczesnych.
Podobne wypracowania do Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - znaczenie tytułu opowiadania. Opracowanie
- Impresjonizm w literaturze i sztuce polskiej - omów temat na podstawie wybranych dzieł literatury i sztuki
- Cyprian Kamil Norwid „Klaskaniem mając obrzękłe prawice...” - interpretacja i analiza wiersza
- Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa” - Rzeczywistość a propaganda w „Małej apokalipsie” Konwickiego
- Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - sens ludzkiego życia na podstawie powieści. Opracowanie
- Poezja mistyczna Jana Andrzeja Morsztyna na przykładzie utworu „Do Trupa”
- Rimbaud „Śpiący w kotlinie” - interpretacja i analiza utworu
- Czesław Miłosz „Piosenka o końcu świata” - środki stylistyczne użyte w wierszu
- Safona - biografia, życiorys
- Patriotyzm, postawy patriotyczne w utworach Mickiewicza - rozwiń temat w kontekście „Dziadów” cz. III i „Do matki Polki”
- Sofokles - biografia, życiorys
- Wacław Berent „Próchno” - motywy literackie zawarte w utworze
- Przedmowa Witolda Gombrowicza do „Trans-Atlantyku”
- Eliza Orzeszkowa „ABC” - krótkie streszczenie
- Czesław Centkiewicz „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” - charakterystyka Anaruka
- Działalność „Małego Sabotażu” – „Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - recenzja książki
- Motywy biblijne w malarstwie, ich funkcjonowanie - omów na przykładzie obrazów z różnych epok
- Legenda o Lechu, Czechu i Rusie - streszczenie
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”, Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - porównanie wizji krain dzieciństwa
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - charakterystyka Nowosilcowa