Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - recenzja książki

Juliusz Verne swoją twórczością zapoczątkował nowy gatunek literacki – powieść fantastycznonaukową. „W 80 dni dookoła świata” zaczęła ukazywać się w odcinkach na łamach dziennika „Le Temps”od 1873 roku, a w roku 1874 miła swoja premierę na deskach teatru Porte-Saint-Martin.

„W 80 dni dookoła świata” opowiada  o przygodach ekscentrycznego dżentelmena Fileasa Fogga, jego służącego Obieżyświata oraz pani Audy, młodej wdowy cudem uratowanej z ofiarnego stosu. Fabuła powieści opiera się na założeniu, że główny bohater w 80 dni pokona trasę biegnącą wokół kuli ziemskiej. Może dzisiaj takie wyzwanie nie jest szczególnie ekscytujące, pamiętać jednak należy, że powieść powstała w II połowie XIX wieku. Dla ówczesnego czytelnika podróż dookoła świata była wydarzeniem tyleż fascynującym, co nierealnym. Uroku powieści dodają niewątpliwie bohaterowie. Skontrastowane charaktery flegmatycznego i opanowanego Anglika oraz porywczego, spontanicznego Francuza dynamizują akcję powieści. Ozdobą duetu jest egzotycznej urody pani Audy.

Omawiana powieść ma także walory poznawcze. Czytelnik może poznać obyczaje panujące w odległych zakątkach kontynentu. Przykładem może być choćby „sutty”, dobrowolna ofiara, jaką wdowa składa ze swojego życia, na pogrzebowym stosie męża. Ponadto znaleźć tu można wspaniałe opisy egzotycznej przyrody. Współczesnemu czytelnikowi powieść ta może służyć jako literacki obraz ówczesnego świata. Pokazuje ona bowiem kolonialną mapę kuli ziemskiej z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to między innymi Indie i Chiny były objęte panowaniem brytyjskiej korony. Jednak nie tylko pokonywanie kolejnych mil zapełnia stronice książki. Podróżników spotykają nieprzewidziane przygody, w obliczu których  dopiero ujawniają się prawdziwe cechy ich charakterów. Podróży Fileasa Fogga towarzyszy również, będąca skutkiem nieporozumienia, kryminalna intryga. Bohater jest podejrzewany o obrabowanie londyńskiego banku, a cała jego podróż uchodzi za próbę ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości.

Za największy walor powieści należy jednak uznać barwny język i częste zwroty akcji, dzięki którym autor sprawnie buduje napięcie. Mimo, że dzisiaj możemy zwiedzać świat za pośrednictwem światłowodów, praktycznie nie ruszając się z domu, to powieść Verne' a wciąż jest zajmująca. Dzieje się tak, ponieważ dzięki odbywanej podróży bohaterowie poznają nie tylko egzotyczne miejsca na ziemi, ale przede wszystkim samych siebie. Nieoczekiwane wydarzenia zmuszają ich do skonfrontowania swoich dotychczasowych postaw z nowymi warunkami. „W 80 dni dookoła świata wciąż inspiruje”. Jako przykład można podać choćby programy z cyklu „Amazing Race”, w którym uczestnicy muszą pokonać pełną przeszkód trasę, biegnącą przez najodleglejsze czasem miejsca na ziemi, w jak najkrótszym czasie.

Podobne wypracowania do Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - recenzja książki