Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - recenzja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Juliusz Verne swoją twórczością zapoczątkował nowy gatunek literacki – powieść fantastycznonaukową. „W 80 dni dookoła świata” zaczęła ukazywać się w odcinkach na łamach dziennika „Le Temps”od 1873 roku, a w roku 1874 miła swoja premierę na deskach teatru Porte-Saint-Martin.

„W 80 dni dookoła świata” opowiada  o przygodach ekscentrycznego dżentelmena Fileasa Fogga, jego służącego Obieżyświata oraz pani Audy, młodej wdowy cudem uratowanej z ofiarnego stosu. Fabuła powieści opiera się na założeniu, że główny bohater w 80 dni pokona trasę biegnącą wokół kuli ziemskiej. Może dzisiaj takie wyzwanie nie jest szczególnie ekscytujące, pamiętać jednak należy, że powieść powstała w II połowie XIX wieku. Dla ówczesnego czytelnika podróż dookoła świata była wydarzeniem tyleż fascynującym, co nierealnym. Uroku powieści dodają niewątpliwie bohaterowie. Skontrastowane charaktery flegmatycznego i opanowanego Anglika oraz porywczego, spontanicznego Francuza dynamizują akcję powieści. Ozdobą duetu jest egzotycznej urody pani Audy.

Omawiana powieść ma także walory poznawcze. Czytelnik może poznać obyczaje panujące w odległych zakątkach kontynentu. Przykładem może być choćby „sutty”,...

Podobne wypracowania