Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”, Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - porównanie wizji krain dzieciństwa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza powstał w epoce romantyzmu i jest swoistym manifestem tęsknoty autora za krajem, z którego został na zawsze wygnany. Poeta przebywający na emigracji chciał wyrazić ogrom swojego bólu i rozpaczy z powodu niemożności powrotu do „kraju lat dziecinnych”, który tak ukochał. Stefan Żeromski natomiast napisał swoje dzieło pod koniec wieku XIX. Książka podporządkowana była pozytywistycznym ideom pracy społecznikowskiej i miała za zadanie przedstawienia losów Tomasza Judyma – lekarza, z wyboru leczącego biednych ludzi, którzy nie mieli pieniędzy na drogich lekarzy.

Wizje dzieciństwa zawarte w obu utworach różnią się od siebie drastycznie. Ojczyzna lat dziecinnych Adama Mickiewicza to symboliczna Arkadia – pełna harmonii, spokoju, ładu i szczęścia. Jej wagę poeta podkreśla już w pierwszych wersach inwokacji, przyrównując utraconą ojczyznę do zdrowia – najcenniejszej rzeczy, jaką posiada człowiek. Jej wartość jest tym większa, im większy jest żal po tym, że się ją straciło na zawsze i nie można jej odzyskać:
„Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie.
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej...

Podobne wypracowania