Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - charakterystyka Nowosilcowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Mickiewicz w III części „Dziadów” doskonale scharakteryzował ówczesne społeczeństwo. Możemy dostrzec tam wiele zarówno pozytywnych, jak i negatywnych postaci, które zostały przez niego bardzo dobrze scharakteryzowane. Jednym z przykładów pejoratywnego bohatera jest z całą pewnością Senator Nowosilcow.

Nowosilcow był urzędnikiem rosyjskim i z woli cara Rosji sprawował najwyższą władzę w Polsce. Był on niezwykle okrutnym człowiekiem, a najważniejszą wartość stanowiły dla niego wyłącznie własne awanse zawodowe. To dla nich oraz po to, aby pozostawać w łasce cara, był zdolny do popełniania najgorszych czynów. Kiedy już posiadł wymarzoną władzę, nigdy nie zawahał się jej użyć, by zdobyć to czego pragnął. Przez to wśród wszystkich Polaków, miał opinie bezdusznego tyrana, który nie ugnie się przed niczym i zawsze dopnie swego. Co za tym idzie, nie akceptował on żadnego sprzeciwu, a wszystkich tych, którzy odważyliby się postąpić wbrew jego woli czekała rychła kara. On sam natomiast nie obawiał się konsekwencji swych czynów, ponieważ doskonale wiedział, jak bardzo ceni go car i jak wysoka jest jego pozycja polityczna. Był także zręcznym manipulatorem, jak nikt inny potrafił tak rozmawiać...

Podobne wypracowania