Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Poezja mistyczna Jana Andrzeja Morsztyna na przykładzie utworu „Do Trupa”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mistycyzm jest kategorią teologiczną odnoszącą się do bezpośredniego kontaktu człowieka z Bogiem. Po epoce odrodzenia, kultywującej intelekt oraz rozum, przyszedł czas na zwrot ku bardziej duchowym przeżyciom.

Nurt religijny w okresie baroku stał się natchnieniem dla literackiego, tworząc pojęcie poezji metafizycznej. Była ona inspirowana doświadczeniami mistyków, zwłaszcza św. Teresy z Avila czy św. Jana od Krzyża i łączyła w swej formie żarliwe oddanie się Bogu oraz zmysłowy kontakt z rzeczywistością. Poezja mistyczna wpłynęła znacząco na lirykę metafizyczną, której głównymi przedstawicielami byli: angielski twórca John Donne, hiszpański dramatopisarz Pedro Calderon de la Barca, a w Polsce przede wszystkim Mikołaj Sęp–Szarzyński oraz Jan Andrzej Morsztyn.

W wierszu „Do Trupa” Jana Andrzeja Morsztyna widoczne są cechy, które świadczyć mogą o tym, że reprezentuje on nurt poezji metafizycznej.

Po pierwsze, widzimy typowe połączenie tematyki miłości i śmierci. Podmiot liryczny porównuje siebie z umarłym człowiekiem, by w przewrotny sposób dać wyraz dręczącemu go uczuciu. Na pierwszy rzut oka nie wyobrażamy sobie, co mogłoby łączyć denata z osobą, która nie dość, że egzystuje na świecie,...

Podobne wypracowania