Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wacław Berent „Próchno” - motywy literackie zawarte w utworze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Wacława Berenta pt.: „Próchno” jest przykładem młodopolskiego nowatorstwa na poziomie zarówno problematyki prozy, jej stylistyki, kreacji bohatera, jak również konstrukcji świata przedstawionego. Autor zdecydowanie zrezygnował z rozwiązań powieści realistycznej w typie Balzaka, konstruując swój utwór wedle wyznaczników współczesnych, szczególnie bliskich sobie utworów, jak powieści Fiodora Dostojewskiego, czy Gustawa Flauberta, do których odnosi się za pośrednictwem wprowadzenia nowego typu narracji nakierowanej na polifonię i subiektywizm jednostkowego postrzegania świata. W „Próchnie” pojawia się również wiele aluzji do „Synów ziemi” Przybyszewskiego jako powieści o losie artysty, intencją Berenta było jednak stworzenie głębszej i bardziej reprezentatywnej analizy tego problemu.

„Patronem” sfery problematycznej powieści jest Fryderyk Nietzsche, którego pisma pojawiają się tytaj na wiele rozmaitych sposobów, m.in. jako słowa-klucze (jak choćby „nadczłowiek”, „motłoch”), metafory i symbole, aforyzmy (np. sformułowanie „zmierzch bogów”, porównanie kobiety z markietanką),...

Podobne wypracowania