Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Tokarczuk - charakterystyka twórczości

Olga Tokarczuk to wybitna polska prozaiczka i eseistka, jedna z najbardziej znanych pisarek współczesnych, której twórczość zaliczana jest do literatury kobiecej. Pisarka, urodzona w 1962 roku, jest ceniona zarówno przez rzesze czytelników, jak i przez krytyków oraz znawców literatury. Stała się jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury polskiej.

Pisarka ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Już jako studentka publikowała swoje teksty w magazynach literackich, a także próbowała pisać teksty poetyckie. Po pierwszych sukcesach prozatorskich zrezygnowała z pracy, całkowicie poświęcając się pisaniu. Ponadto Tokarczuk prowadzi warsztaty twórczego pisania na uniwersytetach w Krakowie i Opolu oraz jest współorganizatorem Festiwalu Opowiadania.

W twórczości Olgi Tokarczuk możemy wyróżnić trzy podstawowe cechy: motyw podróży,  mityczność oraz tajemniczość. Motywy te występują wspólnie, nierzadko jednak niezależnie od siebie. W 1993 roku Tokarczuk wydała książkę opowiadającą o wyprawie dwójki ludzi po tajemniczą księgę, zatytułowaną „Podróż ludzi Księgi”. Tytuł kolejnej książki: „E.E” jest zdeterminowany przez inicjały głównej bohaterki, nastoletniej Erny Eltzner, odkrywającej zdolności mediumiczne. 

Prozę Tokarczuk znawcy literatury opatrzyli mianem prozy mitograficznej. Pisarka tworzy  mit, wokół którego buduje akcję powieści. W taki sposób zbudowana jest fabuła książek „Prawiek i inne czasy” (opowiadającej o miejscowości położonej w centralnej Polsce, niejako samowystarczalnej i odciętej od reszty kraju, w której czas biegnie inaczej) czy „Anna In w grobowcach świata” – inspirację dla pisarki stanowił sumeryjski mit o władczyni udającej się do podziemi w poszukiwaniu swojej zaginionej siostry. Książka ta została napisana w ramach serii „Mity”, w której najwybitniejsi współcześni pisarze interpretowali antyczne opowieści w niespotykany sposób.

Twórczość Olgi Tokarczuk jest tłumaczona na wiele języków. Pisarka została wielokrotnie doceniona przez środowisko literackie, m. in. jest laureatką nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz Literackiej Nagrody „Nike” w 2008 roku za książkę „Bieguni”, w której  podejmuje temat podróży.

Podobne wypracowania do Olga Tokarczuk - charakterystyka twórczości