Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ajschylos - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ajschylos urodził się w roku 525 p.n.e. w Eleusis. Do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych, starożytnych twórców. Przyszedł na świat w zamożnej rodzinie, był z pochodzenia arystokratą.

Od zawsze interesował się literaturą, a w szczególności dramatem. Szybko też zaczął samodzielnie tworzyć teksty. Już jako dwudziestokilkuletni młodzieniec brał udział w konkursach literackich. Swoje pierwsze zwycięstwo odniósł w roku 484 p.n.e. w konkursie tragicznym. W ciągu całego życia wygrywał podobne rywalizacje aż trzynaście razy. Do najważniejszych napisanych przez Ajschylosa utworów należą : „Błagalnice”, „Oresteja”, „Persowie”, czy „Prometeusz w okowach”. Niezwykle charakterystyczna dla jego tragedii była aktualność zdarzeń i sytuacji. Poeta poruszał problemy polityczne, moralne i społeczne, które w danym czasie miały ogromne znaczenie. Bohater jego dzieł wielokrotnie musiał zmagać się z losem. Postaci, które stworzył Ajschylos dzisiaj nazywane są „ posągowymi”, ponieważ wiele w nich dostojności, powagi i majestatu. Artysta napisał w sumie około 90 utworów, 70 z nich stanowiły tragedie, natomiast 20 to dramaty satyrowe. Niestety, do naszych czasów...

Podobne wypracowania