Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ajschylos - biografia, życiorys

Ajschylos urodził się w roku 525 p.n.e. w Eleusis. Do dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych, starożytnych twórców. Przyszedł na świat w zamożnej rodzinie, był z pochodzenia arystokratą.

Od zawsze interesował się literaturą, a w szczególności dramatem. Szybko też zaczął samodzielnie tworzyć teksty. Już jako dwudziestokilkuletni młodzieniec brał udział w konkursach literackich. Swoje pierwsze zwycięstwo odniósł w roku 484 p.n.e. w konkursie tragicznym. W ciągu całego życia wygrywał podobne rywalizacje aż trzynaście razy. Do najważniejszych napisanych przez Ajschylosa utworów należą : „Błagalnice”, „Oresteja”, „Persowie”, czy „Prometeusz w okowach”. Niezwykle charakterystyczna dla jego tragedii była aktualność zdarzeń i sytuacji. Poeta poruszał problemy polityczne, moralne i społeczne, które w danym czasie miały ogromne znaczenie. Bohater jego dzieł wielokrotnie musiał zmagać się z losem. Postaci, które stworzył Ajschylos dzisiaj nazywane są „ posągowymi”, ponieważ wiele w nich dostojności, powagi i majestatu. Artysta napisał w sumie około 90 utworów, 70 z nich stanowiły tragedie, natomiast 20 to dramaty satyrowe. Niestety, do naszych czasów przetrwało jedynie siedem utworów w całości oraz pojedyncze teksty czy rozprawy. Ajschylos wprowadził do dramatu drugiego aktora, ograniczył rolę chóru i przyczynił się do rozwoju dialogów, co dziś uważa się za jego największą zasługę.

Poeta nie zajmował się jednak tylko pisaniem wierszy i tragedii. Był zwolennikiem ateńskiej demokracji i często udzielał się społecznie, politycznie. W roku 490 p.n.e. brał udział w bitwie pod Maratonem i walczył przeciwko Persom. Źródła historyczne podają, że był uczestnikiem także bitwy pod Salaminą ( 480 p.n.e.) i Platejami ( 479 p.n.e.). Został także zaproszony na Sycylię, gdzie uroczyście obchodzono założenie nowego miasta, Etny. Na Sycylię podróżował też poeta pod koniec swojego życia, ale powody tych wyjazdów nie są do końca znane. Prawdopodobnie został wygnany z Aten lub też sam uciekł, ponieważ w jednej ze swoich sztuk zdradził państwowe tajemnice.

Ajschylos zmarł w mieście Gela położonym na Sycylii, w roku 456 p.n.e. Legenda głosi, iż zginął od uderzenia żółwią skorupa, którą orłosęp rzucił na jego łysą głowę.

Podobne wypracowania do Ajschylos - biografia, życiorys