Paul Gauguin „Skąd pochodzimy...” - opis, interpretacja obrazu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Paul Gauguin (1848-1903) był wybitnym malarzem, urodzonym we Francji. Znaczną część życia spędził poza ojczyzną - głównie w Danii i ukochanej przez niego Polinezji (Tahiti). Wszystko to miało wielki wpływ na jego twórczość, która w pewnym stopniu zrywała z wiodącym wówczas impresjonizmem. Gauguin zrezygnował ze wspaniałych przedstawień przedmiotów i postaci, gdyż w jego obrazach pełniły one funkcję znaków, symboli. Także wojaże w egzotyczne kraje spowodowały zmianę w jego sposobie malowania. W Polinezji Gauguin docenił prostotę i naturalność, które coraz częściej zaczęły pojawiać się na jego płótnach.
„Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” to dzieło określane mianem postimpresjonistycznej alegorii. Na przestrzeni jakiegoś tajemniczego, budzącego zdziwienie ogrodu, przedstawieni zostali ludzie znajdujący się w najróżniejszych sytuacjach. Na płótnie możemy wyróżnić 12 postaci w odmiennych przedziałach wiekowych - od niemowlęctwa, po późną starość. Wszystko wydaje się być spięte taką właśnie klamrą, gdyż noworodek znajduje się na lewym krańcu dzieła, a zmęczona życiem kobieta przykucnęła na jego prawej krawędzi (warto zwrócić uwagę, że w jej otoczeniu obumiera także natura). Wszystko to, co umieszczone zostało wewnątrz tej ramy, rozgrywa się w ludzkim życiu. Pośród ludzkich istot dostrzec możemy także zwierzęta, które od lat są z nami związane. Pojawiają się pies, koza, kot i ptaki.
Przedstawiona przez artystę wizja ludzkiego życia rozgrywa się w tajemniczym ogrodzie. Miejsce to przypomina raj, wydaje się być spokojne, bezpieczne i wolne od chaosu. Piękny krajobraz obfituje w zieleń i błękit, co doskonale oddaje spokojną atmosferę. Umieszczeni w nim ludzie oddają się codziennym czynnością - spacerują, odpoczywają, jedzą owoce. Na płótnie nie dostrzeżemy żadnych smutnych wyznaczników człowieczeństwa. Brak tutaj przemocy, wojen, nienawiści. Po lewej stronie obrazu, blisko jego środka, znajduje się niebieska statua, przedstawiające tajemnicze bóstwo. Jego rozłożone w pokojowym geście ręce wydają się mówić: „nie ma się czego bać”. W centralnym punkcie umiejscowiona jest postać, która zrywa jakiś owoc. Zapewne można potraktować to jako nawiązanie do biblijnej historii.
Miejsce przedstawione na obrazie Paula Gauguina zapewne jest rajem. Nie jest to jednak znany z tradycji chrześcijańskiej Eden. To miejsce znajduje się na ziemi i człowiek może do niego dotrzeć. Obraz powstał w okresie, gdy artysta mieszkał na Tahiti. Chciał tam uciec od zgiełku cywilizacji, odpocząć od codziennego zamętu. Być może to dlatego pokazał, że cykl życia ludzkiego najlepiej przebiega na łonie natury, gdzie człowiek jest najbliżej swoich korzeni.
Podobne wypracowania do Paul Gauguin „Skąd pochodzimy...” - opis, interpretacja obrazu
- Czesław Centkiewicz „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” - charakterystyka Anaruka
- Działalność „Małego Sabotażu” – „Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - recenzja książki
- Motywy biblijne w malarstwie, ich funkcjonowanie - omów na przykładzie obrazów z różnych epok
- Legenda o Lechu, Czechu i Rusie - streszczenie
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”, Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - porównanie wizji krain dzieciństwa
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - charakterystyka Nowosilcowa
- Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - tragizm Konrada Wallenroda - opracowanie
- Michał Anioł „Stworzenie Adama” - interpretacja, opis obrazu (fresku)
- Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - problematyka powieści
- Antoni Czechow - opowiadania - recenzja
- Obrona Kreona - mowa sądowa w obronie Kreona
- Opis koleżanki
- George Byron „Giaur”, Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - charakterystyka porównawcza Giaura i Wertera
- Antoni Czechow „Wiśniowy sad” - analiza psychiki bohaterów utworu Czechowa
- Jan Twardowski „Szukam” - interpretacja i analiza wiersza
- Jan Kochanowski - dzieła, wiersze, utwory. Ogólne opracowanie twórczości Jana Kochanowskiego
- Historia obozu w Jercewie - rozwiń temat na przykładzie utworu „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
- Bolesław Prus „Lalka” - Miłość Wokulskiego do Izabeli - czy uczucie Stanisława w ogóle można nazwać miłością? Rozprawka
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Nike” - interpretacja i analiza wiersza