Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Gauguin „Skąd pochodzimy...” - opis, interpretacja obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Paul Gauguin (1848-1903) był wybitnym malarzem, urodzonym we Francji. Znaczną część życia spędził poza ojczyzną - głównie w Danii i ukochanej przez niego Polinezji (Tahiti). Wszystko to miało wielki wpływ na jego twórczość, która w pewnym stopniu zrywała z wiodącym wówczas impresjonizmem. Gauguin zrezygnował ze wspaniałych przedstawień przedmiotów i postaci, gdyż w jego obrazach pełniły one funkcję znaków, symboli. Także wojaże w egzotyczne kraje spowodowały zmianę w jego sposobie malowania. W Polinezji Gauguin docenił prostotę i naturalność, które coraz częściej zaczęły pojawiać się na jego płótnach.

„Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” to dzieło określane mianem postimpresjonistycznej alegorii. Na przestrzeni jakiegoś tajemniczego, budzącego zdziwienie ogrodu, przedstawieni zostali ludzie znajdujący się w najróżniejszych sytuacjach. Na płótnie możemy wyróżnić 12 postaci w odmiennych przedziałach wiekowych - od niemowlęctwa, po późną starość. Wszystko wydaje się być spięte taką właśnie klamrą, gdyż noworodek znajduje się na lewym krańcu dzieła, a zmęczona życiem kobieta przykucnęła na jego prawej krawędzi (warto zwrócić uwagę, że w jej otoczeniu obumiera...

Podobne wypracowania