Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obrona Kreona - mowa sądowa w obronie Kreona

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szanowny sędzio oraz ławo przysięgłych!

Zebraliśmy się dzisiaj na tym miejskim placu, aby przedyskutować sytuację, jaka miała miejsce w kilku ostatnich tygodniach. Wszyscy zapewne wiemy, co się wydarzyło. Król Kreon oskarżany jest przez społeczeństwo o okrucieństwo i brak litości, która doprowadziła członkinię rodu królewskiego – Antygonę do popełnienia samobójstwa.
    
Szanowni Państwo! Co wyzwoliło taki konflikt w najwyższych sferach towarzyskich naszego miasta? Otóż odpowiedź jest prosta, niemal banalna – zdrada. Polinejkes, który stał się kością niezgody, zdradził króla. Wystąpił przeciwko niemu zbrojnie – dokonał aktu obrazy majestatu królewskiego, dopuścił się rzeczy niedopuszczalnych, karygodnych, skandalicznych.
      
Pragnął przejąć władzę, zdobyć tron, rządzić na naszym terytorium. Król Kreon nie mógł pozostać na takie zachowanie obojętnym. Z pewnością Polinejkes próbował podkopać autorytet monarchy, chciał zakpić z niego, upokorzyć przed wszystkimi jego poddanymi, strącić z tronu, pozbawić władzy. Proszę Państwa! Kreon bronił nie tylko samego siebie, ale i nas wszystkich. Jego obroną przed swoistym...

Podobne wypracowania