Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - problematyka powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie” złożona jest z kilku warstw, które wzajemnie uzupełniają się. Warstwą fabularną są przede wszystkim losy kilku pokoleń rodzin Niechciców i Ostrzeńskich – powieść Dąbrowskiej to imponująca rozmiarami saga rodzinna, wzorowana na tekstach takich jak „Buddenbrookowie” Tomasza Manna. Prezentując szeroką panoramę klas społecznych, jest powieść niejako obrazem życia społecznego w ówczesnej Polsce, stając się tym samym bardzo cennym zabytkiem polskiego realizmu.

Losy bohaterów powieści przeplatają się ze sobą, a ich tłem są rozgrywające się wydarzenia historyczne oraz przemiany społeczne. Akcja toczy się na przestrzeni lat 1863-1914 (z licznymi retrospekcjami, dającymi czytelnikowi wgląd w wydarzenia z przeszłości) i skoncentrowana jest przede wszystkim na osobie Barbary. Jest ona kobietą niezwykle wrażliwą, skłonną do wielogodzinnego rozmyślania nad zagadnieniem sensu życia. Przeciwstawiona jest jej postać Bogumiła, którego życiowym celem jest praca, która Barbarze wydaje się zbyt prozaiczna.

Zagadnienie pracy również stanowi ważny motyw w powieści. Jest ona zgodna z ideałami pozytywistycznymi, w myśl których praca stanowi siłę, mogącą niemalże...

Podobne wypracowania