Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm a libertarianizm - porównanie i charakterystyka ideologii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Libertarianizm i konserwatyzm to jedne z ważniejszych nurtów współczesnej polityki. Libertarianizm stanowi konsekwencję idei wolnego rynku i konserwatyzmu. Całkowicie odrzuca on ingerencję państwową w gospodarkę i prawo. Czołowym teoretykiem libertarianizmu był Murray Rothbard, który w swoim „Manifeście libertariańskim” zawarł wszystkie ideały libertarianizmu.

Zarówno konserwatyzm, jak i libertarianizm zgadzają się co do idei wolnego rynku, różnice są w tym wypadku stosunkowo małe. Konserwatyzm dopuszcza możliwość ingerencji państwa w gospodarkę, czego z kolei w ogóle nie akceptuje libertarianizm. Libertarianizm postuluje ideę wolnej i swobodnej jednostki, która zgodnie z własną wolą zarządza swoim życiem, z kolei konserwatyzm stara się raczej podporządkować jednostkę tradycji i wartościom niepodważalnym, takim jak rodzina, naród, państwo czy wiara. Libertarianie wywodzą się z tradycyjnej linii europejskiego liberalizmu, ale idą zdecydowanie dalej niż zwykły liberalizm. Według libertarian człowiek jest wolny i nie podlega ograniczeniom, co z kolei stoi w całkowitej opozycji do myśli konserwatystów, którzy chcą jednostkę podporządkować wzniosłym wartościom.

Mimo wszystko jednak libertarianie...

Podobne wypracowania