Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Japońska Armia Czerwona - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

Na samym początku lat 70. od Japońskiej Ligi Komunistycznej - Frakcji Czerwonej Armi - odłączyła się niewielka grupka osób, która stworzyła nową organizację terrorystyczną o nazwie Japońska Armia Czerwona (JRA). Miała charakter elitarny, bowiem w swoim łonie skupiała jedynie około 20 członków. Mimo tak niewielkich rozmiarów zasłynęła na świecie z kilku brutalnych zamachów terrorystycznych. Jednym z najbardziej krwawych zamachów JRA był atak na izraelskim lotnisku Lod, gdzie przeciw turystom użyto granatów ręcznych i broni. Śmierć poniosło 26 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Kilka lat później celem ataków Japońskiej Armii Czerwonej stała się francuska ambasada w Hadze. Przez kilka dni terroryści więzili ambasadora Francji i kilku pracowników placówki. To nie jedyna akcja przeprowadzona w tym okresie. Warto także wspomnieć o okupowaniu amerykańskiego konsulatu w Kuala Lumpur - 52 zakładników wymieniono na osadzonych w japońskich więzieniach terrorystów. W między czasie porwano również dwa japońskie samoloty, a w kolejnych latach zaatakowano między innymi wojskowy klub w Neapolu oraz amerykańską i brytyjską ambasadę w Rzymie. 

JRA była organizacją o zapatrywaniach marksistowsko-leninowskich, za podstawowy cel swojej działalności uznała obalenie monarchii w Japonii i zastąpienie go ustrojem komunistycznym. Możliwości zrealizowania wspomnianych postulatów były ograniczone, wobec czego starano się popierać inicjatywy innych organizacji zmierzających do wszczęcia rewolucji o charakterze mocno lewicowym. Ugrupowaniem, z którym podjęto szczególnie bliską współpracę był Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP). JRA zaangażowała się w działalność zamachową na rzecz narodowowyzwoleńczych ruchów palestyńskich. Współpracowała ponadto z mało zbadaną organizacją o nazwie Antyimperialistyczne Międzynarodowe Brygady (AIIB). Jej przywódcy przez długi czas mieli swoją bazę w dolinie Bekaa w Libanie (ta część kraju była pod kontrolą Syrii). W późniejszym okresie JRA zdobyła wpływy również na terenie Malezji i Singapuru. 

Założycielka JRA, Fusako Shigenobu, została ujęta dopiero w listopadzie 2000 roku w Osace. Udowodniono jej zorganizowanie akcji na francuską ambasadę w Hadze, za co została skazana na 20 lat pozbawienia wolności.  Rok później na jej polecenie Japońska Czerwona Armia została rozwiązana. Część jej byłych członków zaangażowała się w działalność na rzecz ruchu antyglobalnego.

Podobne wypracowania do Japońska Armia Czerwona - organizacje terrorystyczne - charakterystyka