Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fatah, Al-Fatah - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bliski Wschód od wieków jest teatrem starć o charakterze religijnym i etniczno-narodowym. Konflikty te pochłonęły setki tysięcy ofiar i z każdym rokiem dostarczają nowych. Jednym z najbardziej krwawych okazał się antagonizm izraelsko-palestyński. Po ostatecznym rozpadzie Imperium Osmańskiego w 1920 roku rozpoczęła się walka o wpływy w państwach arabskich. Żydzi, wspierani przez część państw zachodnich, zdołali w 1948 roku utworzyć własne państwo na terenie Palestyny. To wydarzenie zaktywizowało jeszcze większe rzesze Palestyńczyków dążących do usunięcia Izraelitów ze swojej ojczyzny. 

Działalność rozpoczęły liczne organizacje narodowowyzwoleńcze o charakterze terrorystycznym. Jedną z takich grup jest Al-Fatah (Palestyński Ruch Wyzwolenia Narodowego), powstała w Kuwejcie w 1958 roku z inicjatywy Jasera Arafata, Salaha Khalafa i Khalila al-Wazira. Arafat gromadził fundusze na działalność swojej organizacji wśród bogatych rodaków. Wkrótce Al-Fatah podjęła się kilku ataków na Izraelskie obiekty, między innymi zdetonowano stację pomp wodnych. Popularność organizacji wzrosła po wydarzeniach w wiosce Karameh w Jordanii, kiedy to Fatah zdołała odeprzeć atak izraelskich komandosów. Wkrótce organizacja...

Podobne wypracowania