Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm a religia - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm, wzorując się i odwołując do tradycji, zawsze wspierał religię. Współczesny konserwatyzm widzi w religii odtrutkę na zeświecczenie współczesnych czasów. Religia jest tradycyjną wartością dla konserwatysty, źródłem cnót i nieśmiertelnych ideałów. Powszechnie uważa się, że konserwatyści bardzo mocno wspierają religię. Owszem, można odnieś wrażenie, że konserwatyzm i religia mają wspólne cechy i stoją po jednej stronie. Jednak nie ie do końca tak jest.

O ile same wzorce ideowe są dosyć zbieżne, o tyle metody działalności są nieco odmienne. Religia stanowi gwarant prawa moralnego, jest ostoją tradycji i przywiązania. Religijne, jak i konserwatywne postrzeganie świata zdaje się być dosyć podobne – od momentu rewolucji francuskiej, Kościół katolicki i konserwatyści podali sobie dłoń, dostrzegli być może wspólne interesy. Rewolucja francuska nie tylko zagrażała religii, ale i samym konserwatystom. Wreszcie konserwatyści dostrzegli wspólny interes w swojej polityce z religią. Dla konserwatyzmu ważne są autorytety, a te można znaleźć m.in. właśnie w obrębie religii oraz Kościoła. Religijne autorytety bardzo mocno wpływały na poczucie obowiązku, moralności i prawa u zwykłych ludzi. Sojusz ludzi...

Podobne wypracowania