Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Samorząd wojewódzki – zadania samorządu wojewódzkiego – charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obecny trójstopniowy system samorządu terytorialnego państwa polskiego został wprowadzony po przemianach ustrojowych 1989 roku, konkretnie 1 stycznia 1999 roku. Jednakże jego tradycje liczą sobie kilka wieków, bowiem już Konstytucja 3 Maja z 1791 roku wprowadziła pojęcie samorządu terytorialnego. Pomimo ostatecznego rozbioru Polski w 1795 roku i zniknięcia jej z mapy politycznej Europy, samorządy utrzymano na okres zaborów. Tradycję kontynuowano także po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz w okresie Polski Ludowej, choć tu ze zmianami polegającymi na zlikwidowaniu powiatów. Po reformie z 1999 roku ponownie wprowadzono podział na gminy, powiaty i województwa. Każda z tych jednostek ma określoną strukturę i uprawnienia, cieszy się niezależnością w stosunku do administracji rządowej, a ponadto tylko w niedużym stopniu jest uzależniona od organów centralnych.

System samorządowy w Polsce nie ma struktury hierarchicznej, zatem województwa, powiaty i gminy są od siebie niezależne. Każda z tych jednostek działa samodzielnie. Województwa są największą komórką terytorialną. Obecnie w Polsce mamy szesnaście województw (stan ten został wprowadzony w 1999 roku, bowiem wcześniej przez ponad dwadzieścia...

Podobne wypracowania