Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

IRA, Irlandzka Armia Republikańska - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początki Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA) są związane z wybuchem w 1916 roku tzw. powstania wielkanocnego, w Dublinie. Kilka tysięcy powstańców podjęło próbę wyzwolenia Irlandii spod panowania brytyjskiego i ogłosiło proklamowanie Republiki Irlandii. Jednak brak wystarczającego poparcia mieszkańców zadecydował o klęsce zrywu. 

Rząd Wielkiej Brytanii brutalnie rozprawił się z rebeliantami - stracono szesnastu przywódców powstania. To wywołało falę oburzenia Irlandczyków i znacznie zwiększyło poparcie dla organizacji dążących do odzyskania niepodległości. Największą popularnością cieszyła się Sinn Fein, na czele której stał Michael Collins. Doprowadził on do połączenia Irlandzkich Ochotników (organizacji paramilitarnej) z Irlandzką Armią Obywatelską. Powstałą formację nazwano Irlandzką Armią Republikańską (IRA). W 1921 roku dokonano podziału Irlandii na dwie części: niezależną południową oraz wchodzącą w skład Wielkiej Brytanii - północną. 

Od tego momentu zasadniczym celem IRA stało się wyzwolenie Irlandii Północnej spod władzy brytyjskiej. W tym celu rozpoczęto wojnę partyzancką. Konflikt irlandzko-brytyjski ma również podłoże religijne - jest starciem protestantów...

Podobne wypracowania