Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nacjonalizm a faszyzm - porównanie i charakterystyka ideologii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nacjonalizm jest postawą społeczno-polityczną, która uznaje naród za najwyższą wartość; wartość, która nie podlega żadnej dyskusji. Sprawy danego narodu są więc najważniejsze dla nacjonalistów. Interes narodu jest rzeczą najważniejszą. Państwo narodowe jest idealną formą państwa. Nacjonalizm cechuje rasizm, bardzo często nietolerancja wobec mniejszości narodowych i antysemityzm. Mniejszości narodowe obwiniane są za bezrobocie, przestępstwa i kradzieże.

Nacjonalizm nie jest jednak ideologią, która mogłaby zostać wprowadzona w danym państwie, jest on najczęściej częścią składową innej ideologii. Ideologią, która korzysta z nacjonalizmu, jest faszyzm. Faszyzm wywodzi się z Włoch i oznacza – z włoskiego „fasci” – związek, naród. Faszyzm jest specyficzną formą doktryny politycznej, głosi kult państwa i kult wodza. Naród jest najważniejszą wartością w państwie. W gospodarce faszyzm poszedł w stronę korporacjonizmu, czyli upaństwowienia wszystkich sektorów gospodarki. Korporacje były przedłużeniem gospodarki państwowej i podlegały ściśle władzy wodza.

Różnica między faszyzmem a nacjonalizmem jest dosyć prosta. Nie każdy nacjonalizm odznaczał się kultem wodza i nie każdy nacjonalizm...

Podobne wypracowania