Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nacjonalizm - Roman Dmowski - poglądy, polityka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r., a zmarł 2 stycznia 1939 r. Był wybitnym polskim politykiem i publicystą, twórcą ruchu zwanego Endecją, czyli – Narodowej Demokracji. Od początku swojej działalności był działaczem niepodległościowym, stworzył ideę polskiego nacjonalizmu. W swoich pismach i książkach proponował zjednoczenie wszystkich ziem polskich oraz postulował sojusz z Rosją, obawiał się natomiast Niemiec. Wydał kilka znakomitych książek np. „Myśli Nowoczesnego Polaka i Niemcy”, „Rosja i kwestia polska”.

Dmowski był współuczestnikiem konferencji paryskiej w 1919 r. i sygnatariuszem pokoju w Wersalu. Jego ruch, Endecja, był zagorzałym wrogiem Józefa Piłsudskiego i sanacji. Poglądy Dmowskiego wyrażały się, najprościej rzecz ujmując, w nacjonalizmie. Dmowski opowiadał się za silnym państwem, potępiał słabość i bierność Polaków. Narodowa demokracja stała się oficjalnym programem Dmowskiego i polskiego ruchu narodowego.

Na początku swojej działalności krytycznie odnosił się do chrześcijaństwa, nieco później zmienił poglądy i zaczął podkreślać istotę i rolę Kościoła katolickiego w Polsce. Jedną z bardziej kontrowersyjnych kwestii jest domniemany antysemityzm Dmowskiego. Był widoczny we wszystkich...

Podobne wypracowania