Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czarny Wrzesień – organizacje terrorystyczne – charakterystyka

Jedną z najsilniejszych palestyńskich organizacji terrorystycznych była Al-Fatah, w ramach której powstał szereg mniejszych jednostek i odłamów. Na początku lat 70. wyodrębnił się z niej ruch Czarny Wrzesień. Swoją nazwę zawdzięcza wrześniowym wydarzeniom roku 1970, kiedy to król Jordanii, Husajn I, w odpowiedzi na nieudany zamach Palestyńczyków na jego osobę (zorganizowany przez Organizację Wyzwolenia Palestyny – OWP), krwawo stłumił ich powstanie, m.in. bombardując palestyńskie obozy uchodźców. Dla pomszczenia powstańców i ofiar przyjęto właśnie taką nazwę. 

Czarny Czwartek miał za zadanie zwalczać Izrael oraz wszelkie organizacje, państwa czy osoby z nim powiązane. Członkowie (których liczbę ocenia się na 300-500 osób) zorganizowani byli w niewielkie grupy odpowiednio przeszkolone do akcji terrorystycznych. Teren objęty ich wpływami nie ograniczał się wyłącznie do Bliskiego Wschodu, znaczne kontakty posiadano również w Stanach Zjednoczonych, w Europie i w Afryce Północnej. W celu odpowiedniego przygotowania bazy dla działań na tych terenach przeprowadzano szereg inicjatyw, dzięki którym przyszli zamachowcy mogli odpowiednio zapoznać się ze środowiskiem. Tym samym część członków...

Podobne wypracowania