Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czerwone Brygady - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Włochy lat 60. stały się teatrem wystąpień młodzieżowych zainspirowanych m.in. chińską rewolucją kulturalną w duchu marksistowskim. Kontestacja młodych przeciw opresyjnemu systemowi władzy wkrótce przybrała zorganizowane formy. Zafascynowani poglądami Karola Marksa, Mao Zedonga i Che Guevary studenci uniwersytetu w Trento stworzyli, pod przewodnictwem Renata Curcia, organizację mającą na celu propagowanie myśli marksistowskiej. Czerwone Brygady (Brigate Rosse) powstały w 1970 roku, a na ich czele stanął Curcio ze swoją małżonką Marą Cagnol. 

Miały być one wyrazicielem dążeń mas pracujących i finalnie wprowadzić ustrój marsistowski. Geneza tej organizacji wiąże się również z konfliktami pomiędzy ugrupowaniami prawicowymi i lewicowymi. W latach 60. zaktywizowali się zwolennicy Mussoliniego, którzy chcieli zapobiec zwycięstwu w wyborach parlamentarnych Komunistycznej Partii Włoch. W tym celu organizowali ataki bombowe. Strona lewicowa odpowiedziała tym samym. Krytycznym momentem okazał się atak na bank w Mediolanie w grudniu 1969 roku, w którym śmierć poniosło 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Policja obwiniła za wszystko organizacje lewicowe (mimo jawnego udziału strony prawicowej) i aresztowała jednego z aktywistów,...

Podobne wypracowania