Społeczeństwo otwarte - cechy społeczeństwa otwartego - charakterystyka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Po raz pierwszy terminu „społeczeństwo otwarte” użył francuski filozof Henri Bergson, jednak popularyzację tego pojęcia i dokładne zdefiniowanie go zawdzięczamy innemu filozofowi - Karlowi Popperowi.
Społeczeństwo otwarte przeciwstawił on społeczeństwu zamkniętemu, którego przykładem mogą być państwa totalitarne i autorytarne. Wobec czego możemy o nim mówić w przypadku, gdy mamy do czynienia ze społeczeństwem mającym wpływ na bezpośrednią politykę kraju i władzy, którego pragnienia i interesy odgrywają zasadniczą rolę w systemie państwowym. W społeczeństwie otwartym pojedynczy człowiek stanowi podmiot decyzyjny, przez wyrażanie własnej opinii, udział w wyborach i rozstrzygnięcie o oddaniu głosu na taką a nie inną osobę bądź partię posiada znaczny wpływ na politykę państwa. Ważne jest, iż każda jednostka ma sposobność wykazania się kreatywnością i inicjatywą, nie uniemożliwia jej tego system polityczny, choć musi przy tym zachować normy prawne obowiązujące w danym kraju oraz wolność i godność pozostałych członków społeczeństwa. Właśnie indywidualizm jest podstawowym wyróżnikiem tegoż społeczeństwa. Kolejną jego cechę stanowi ruchliwość społeczna. Jednostce przypisane jest prawo do swobodnego poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania.
Jednak w tym przypadku nie chodzi tylko o te swobody, ruchliwość dotyczy również szansy na zajęcie odpowiedniego miejsca na drabinie społecznej i istnienia warunków do nieskrępowanego przemieszczania się między jej szczeblami, do awansu społecznego. Zgodnie z zasadą równości, każdy człowiek zaczynając funkcjonować we wspólnocie ma na starcie takie same szanse. Nie może być tu mowy o niesprawiedliwej konkurencji. Na tym nie kończy się charakterystyka społeczeństwa otwartego. Następnym wartym wspomnienia wyróżnikiem jest ograniczoność władzy, która polega na tym, iż obywatele (będący suwerenem) kontolują działania władzy i posiadają prawo do jej krytyki. Ewentualne nieprawidłowości w rządzeniu odbiją się prawdopodobnie na wyniku kolejnych wyborów, w których wyborcy mogą nie udzielić poparcia aktualnie rządzącym. Ważną zasadą społeczeństw otwartych jest to, iż rządy są zobowiązane działać w interesie obywateli, a nie elit czy różnego rodzaju grup mających wpływy w kraju.
Społeczeństwo otwarte opiera się przede wszystkim na kardynalnych zasadach wolności, równości i braterstwa; są to społeczeństwa z reguły pluralistyczne i wielokulturowe. Projekt stworzony przez Poppera opisuje państwo w pewien sposób idealne. W praktyce trudno, nawet w krajach demokratycznych, o spełnienie wszystkich postulatów tegoż filozofa. Niemniej społeczeństwa otwarte funkcjonują na arenie światowej, choć jak to zwykle bywa miewają pewne mankamenty.
Podobne wypracowania do Społeczeństwo otwarte - cechy społeczeństwa otwartego - charakterystyka
- Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny - organizacje terrorystyczne - charakterystyka
- Konserwatyzm - co to jest konserwatyzm? Cechy, przedstawiciele, definicja
- Konserwatyzm a religia - opracowanie tematu
- Liberalny konserwatyzm - definicja, charakterystyka, założenia
- Konserwatyzm – konserwatyzm w Anglii. Partia Konserwatywna w Wielkiej Brytanii
- Konserwatyzm a libertarianizm - porównanie i charakterystyka ideologii
- Eduard Bernstein - Rewizjonizm - definicja, charakterystyka, cechy
- Partia Pracujących Kurdystanu – organizacje terrorystyczne – charakterystyka
- Prawo – funkcje prawa – charakterystyka
- Sankcja i rodzaje sankcji – definicja, charakterystyka, przykłady
- Globalizacja - wymiary globalizacji - charakterystyka
- Państwo opiekuńcze - zalety i wady państwa opiekuńczego
- Ustrój polityczny Rosji - charakterystyka
- Ustrój polityczny Wielkiej Brytanii – charakterystyka
- Historia praw człowieka - omów temat
- Generacje praw człowieka – trzy generacje praw człowieka – charakterystyka
- Państwo opiekuńcze - definicja, cechy, przykłady
- Nurty anarchizmu - kolektywistyczny, indywidualistyczny, komunistyczny, syndykalistyczny - definicja, charakterystyka, przykłady
- GAL (Grupos Antiterroristas de Liberación) – organizacje terrorystyczne – charakterystyka
- Mossad - działalność Mossadu - charakterystyka, opis, przykłady