Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anarchizm - historia, ideologia, przedstawiciele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anarchizm pojawia się w XIX w. głoszony przez warstwy robotnicze jako przeciwieństwo arystokratycznego modelu, a także jako rozczarowanie Marksem. Anarchizm uważał, że wszyscy ludzie są równi. Mimo że o anarchizmie po raz pierwszy usłyszano w XIX w, jego początki sięgają o wiele wcześniej. O anarchii rozprawiają już wielcy filozofowi starożytni.

Anarchizm nie jest monolitem, posiada wiele odłamów i nurtów. Najprościej ujmując jest systemem społecznym, w którym nie ma władzy państwowej ani żadnej innej, wszyscy ludzie są wobec siebie równi i dobrowolnie współpracują na rzecz wspólnoty i kolektywu. Anarchizm odrzuca wszelką formę władzy państwowej, która narzucana jest pod przymusem, ludzie mogą żyć bez niej.

Anarchizm dąży do zbudowania społeczeństwa bezklasowego, w którym pochodzenie, narodowość i majątek nie mają znaczenia. Naczelnym mottem jest hasło – każdy inny, wszyscy równi. Anarchizm krytykuje władzę państwową, religię i kapitalizm. Władza państwowa zmusza obywateli do płacenia podatków, uciska biednych i słabych.

W kwestiach religijnych anarchizm czerpie pełnymi garściami z marksizmu, a więc religia jest opium dla mas, Bóg jest wymysłem ludzi. Anarchiści przyjęli...

Podobne wypracowania