Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fundamentalizm - definicja, przykłady. Rodzaje fundamentalizmu

Fundamentalizm jest sposobem prowadzenia polityki i życia społecznego, w którym obowiązuje rygorystyczne i bezwzględne trzymanie się reguł czy też zasad ustanowionych przez określoną religię, ideologię lub politykę. Wyróżniamy kilka typów fundamentalizmów – religijny, polityczny i ideologiczny. Cechą takiego fundamentalizmu jest agresywna retoryka i polityka nienawiści wobec innych, zgoła odmiennych światopoglądów lub religii. Argumentacja fundamentalistów nacechowana jest impulsywnością i emocjami. Fundamentalizm odznacza się ortodoksyjnym sposobem prowadzenia dyskusji i zamyka się na argumenty oponentów.

Bardzo często fundamentalizm przybiera znamiona terroryzmu, który jest wyrazem fundamentalizmu i narzędziem prowadzenia działalności. Przykładem fundamentalizmu religijnego są terroryści islamscy z organizacji Al-Kaida, Hezbollah i Dżihad.

Fundamentalizm religijny jest bardzo specyficzny, wymaga on od swych wyznawców, aby bezkrytycznie wyznawali jego zasady. Wyróżnia się fundamentalizm chrześcijański taki jak Armia Bożego Oporu w Ugandzie, fundamentalizm hinduski i islamski. Fundamentalizm z reguły doprowadza do skrajności daną doktrynę i żąda od innych całkowitego jej respektowania, nawet najbardziej ortodoksyjnych jej zasad. Charakterystyczną cechą fundamentalizmu jest niechęć wobec innego doktryn, sprzeciw wobec dialogu z politycznymi przeciwnikami.

Fundamentaliści stanowią mniejszość i zawsze są postrzegani jako wichrzyciele i terroryści. Fundamentalizm jest problemem, który dręczy ludzkość od bardzo dawna, z reguły jego wyznawcy nie dochodzą do swoich żądań na drodze pokojowej, gotowi są do popełniania straszliwych zbrodni, byle tylko osiągnąć zamierzone cele.

Fundamentalistami byli członkowie takich grupy jak ETA, IRA, Baader-Meinhof czy Combat 18. Grupy te działały na terenie Europy i dopuszczały się ataków terrorystycznych motywowanych swoimi poglądami. Fundamentalizm jest problemem XXI w. i bardzo trudno się z nim uporać. Jest on największym problemem świata islamskiego, który nie potrafi prowadzić dialogu z Zachodem.

Europa i Sany Zjednoczone stoją przed problemem fundamentalizmu, który jest bodaj największym problemem cywilizacji współczesnej.

W obecnych czasach najbardziej groźny jest  fundamentalizm islamski, który otwarcie głosi doktrynę wojny ze światem Zachodu. Rozwiązanie tego problemu nie będzie łatwe dopóki sami fundamentaliści nie będą chcieli nawiązać dialogu z przeciwnikami.

Podobne wypracowania do Fundamentalizm - definicja, przykłady. Rodzaje fundamentalizmu