Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fundamentalizm - definicja, przykłady. Rodzaje fundamentalizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fundamentalizm jest sposobem prowadzenia polityki i życia społecznego, w którym obowiązuje rygorystyczne i bezwzględne trzymanie się reguł czy też zasad ustanowionych przez określoną religię, ideologię lub politykę. Wyróżniamy kilka typów fundamentalizmów – religijny, polityczny i ideologiczny. Cechą takiego fundamentalizmu jest agresywna retoryka i polityka nienawiści wobec innych, zgoła odmiennych światopoglądów lub religii. Argumentacja fundamentalistów nacechowana jest impulsywnością i emocjami. Fundamentalizm odznacza się ortodoksyjnym sposobem prowadzenia dyskusji i zamyka się na argumenty oponentów.

Bardzo często fundamentalizm przybiera znamiona terroryzmu, który jest wyrazem fundamentalizmu i narzędziem prowadzenia działalności. Przykładem fundamentalizmu religijnego są terroryści islamscy z organizacji Al-Kaida, Hezbollah i Dżihad.

Fundamentalizm religijny jest bardzo specyficzny, wymaga on od swych wyznawców, aby bezkrytycznie wyznawali jego zasady. Wyróżnia się fundamentalizm chrześcijański taki jak Armia Bożego Oporu w Ugandzie, fundamentalizm hinduski i islamski. Fundamentalizm z reguły doprowadza do skrajności daną doktrynę i żąda od innych całkowitego jej respektowania, nawet...

Podobne wypracowania