Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antykomunizm - definicja, charakterystyka, przykłady

Antykomunizm to nurt głoszący całkowite i bezwzględne zwalczaniu komunizmu na świecie. Reprezentowany jest przede wszystkim przez środowiska kapitalistyczne, które chcą wykazać wyższość kapitalizmu nad ideą komunistyczną. Antykomunizm stosuje różne środki walki z komunizmem, od propagandy poczynając, poprzez ustawy zakazujące działalności komunistycznej, na walkach zbrojnych kończąc.

Antykomunizm zwraca uwagę na wartości i walory kapitalizmu oraz bardzo chętnie wspiera się ekonomią wolnego rynku, filozofią i religią, czyli najbardziej znienawidzonymi przez komunistów dziedzinami. Antykomunizm zwraca również uwagę na niebezpieczeństwo płynące z komunizmu, który w konsekwencji prowadzi do totalitaryzmu.

Przykładami antykomunizmu może być np. POWZW – Porozumienie Organizacji Współdziałających w Zwalczaniu Komunizmu. A także nurt amerykański zwany maccartyzmem.

Maccartyzm, promowany w USA przez Josepha Raymonda McCarthy, był szeregiem działań mającym na celu znalezienie i wytropienie działalności komunistycznej. Maccartyzm atakował funkcjonariuszy NKWD i Komunistyczną Partią Stanów Zjednoczonych. Bardzo często przeradzał się w zwyczajne prześladowania niewinnych ludzi. Maccartyzm korzystał z niewiarygodnych dowodów i bardzo często podejmował decyzję w oparciu o poszlaki i przesłanki.

Antykomunizm stał się nurtem, który rozpowszechnił się na całym świecie jako forma niezadowolenia wobec komunistów. Efekty komunistycznej polityki były opłakane, stąd też rosła niechęć do dyktatur i rządów terroru, które promował komunizm.

Z drugiej jednak strony antykomunizm sprawił, że wiele osób padło ofiarą ślepej nagonki. Ofiarami antykomunizmu padły takie osoby jak – Charlie Chaplin, David Bohm i Arthur Miller.

Antykomunizm był realizowany w krajach kapitalistycznych, m.in. przez prezydenta USA – Ronalda Reagana, ale też do swojej antykomunistycznej polityki przyznawał się Adolf Hitler czy Francisco Franco. W Polsce przedstawicielem antykomunizmu był Józef Piłsudski, który wręcz nienawidził bolszewików i komunistów.

Współczesny antykomunizm opiera się przede wszystkim na tzw. lustracji, czyli sprawdzaniu, czy dana osoba współpracowała z komunistami.

Podobne wypracowania do Antykomunizm - definicja, charakterystyka, przykłady