Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antykomunizm - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antykomunizm to nurt głoszący całkowite i bezwzględne zwalczaniu komunizmu na świecie. Reprezentowany jest przede wszystkim przez środowiska kapitalistyczne, które chcą wykazać wyższość kapitalizmu nad ideą komunistyczną. Antykomunizm stosuje różne środki walki z komunizmem, od propagandy poczynając, poprzez ustawy zakazujące działalności komunistycznej, na walkach zbrojnych kończąc.

Antykomunizm zwraca uwagę na wartości i walory kapitalizmu oraz bardzo chętnie wspiera się ekonomią wolnego rynku, filozofią i religią, czyli najbardziej znienawidzonymi przez komunistów dziedzinami. Antykomunizm zwraca również uwagę na niebezpieczeństwo płynące z komunizmu, który w konsekwencji prowadzi do totalitaryzmu.

Przykładami antykomunizmu może być np. POWZW – Porozumienie Organizacji Współdziałających w Zwalczaniu Komunizmu. A także nurt amerykański zwany maccartyzmem.

Maccartyzm, promowany w USA przez Josepha Raymonda McCarthy, był szeregiem działań mającym na celu znalezienie i wytropienie działalności komunistycznej. Maccartyzm atakował funkcjonariuszy NKWD i Komunistyczną Partią Stanów Zjednoczonych. Bardzo często przeradzał się w zwyczajne prześladowania niewinnych ludzi. Maccartyzm korzystał z niewiarygodnych...

Podobne wypracowania