Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Agraryzm - przedstawiciele, ideologia, cechy

Agraryzm jest ruchem społecznym i doktryną, która głosi, że najważniejszym sektorem gospodarki jest rolnictwo oparte na różnego rodzaju indywidualnych gospodarstwach rolnych. Agraryzm powstał w XIX w. w Niemczech. Był wówczas ruchem społecznym i politycznym. Twórcą pojęcia agraryzmu był Albert Schaffle.

Ruch agrarystyczny działa na całym świecie i znajduje wielu przedstawicieli. Agraryści uważają, że rolnictwo jest najważniejsze i że należy mu podporządkować również i inne gałęzie gospodarki, m.in. przemysł, transport. Agraryzm broni rolnictwa, promuje tradycyjne życie wiejskie oparte na starych, sprawdzonych metodach. Chłopstwo uważa się za najlepszą część społeczeństwa, ponieważ żyje ono najbliżej przyrody i nie jest skażone miejskimi nawykami.

Najważniejsze hasła agraryzmu to ziemia, człowiek, rodzina, praca oraz gminy i samorządy. Ziemia jest najważniejsza dla agrarystów, ponieważ jest źródłem całego dobrobytu. Agraryści przywiązuję również dużą wagę do wartości patriotycznych: narodu, ojczyzny i państwa.

Człowiek jest równie ważny, ponieważ nadaje ziemi wygląd oraz jest rolnikiem, dla którego praca jest podstawą życia. Gmina z kolei tworzy więzi i buduje tradycję. Naród ma ogromne...

Podobne wypracowania