Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kofi Annan – biografia, życiorys

Kofi Atta Annan urodził się w 1938 roku w Kumasi (Ghana). Od stycznia 1977 do grudnia 2006 pełnił funkcję Sekretarza Generalnego ONZ. Był siódmą osobą pełniącą to stanowisko.

Kofi Annan studiował w rodzinnym mieście, a następnie kontynuował zdobywanie edukacji w Genewie oraz w Stanach Zjednoczonych. Dla Organizacji Narodów Zjednoczonych pracuje od 1962 roku. Zajmował m. in. stanowiska Koordynatora ds. Bezpieczeństwa Systemu Narodów Zjednoczonych (w latach 1987-1990) czy Asystenta Sekretarza Generalnego ds. Operacji Pokojowych (1993-1994).

Na pierwszą kadencję Sekretarza Generalnego ONZ został wybrany w styczniu 1997. Cztery lata później, w styczniu 2001, Zgromadzenie Ogólne podjęło decyzję o powołaniu Kofi Annana na drugą kadencję. Główne zadania, które starał się zrealizować podczas pełnienia swojej funkcji, to: obrona praw człowieka, walka o podstawowe wartości, takie jak wolność czy równość oraz odbudowa autorytetu ONZ. Najważniejszym celem było, zgodnie z duchem tradycji ONZ, zdecydowane działanie na rzecz pokoju.

Kadencję Sekretarza Generalnego Kofi Annan rozpoczął od napisania – obecnie realizowanego -  Planu Odnowienia ONZ. Następnie, podjął próby nakłonienia Iraku do podążania za rozporządzeniami Rady Bezpieczeństwa oraz ingerował w sprawie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Ponadto czynił starania związane z podniesieniem statusu kobiet. W opublikowanej w 2000 roku raporcie wzywał do przeciwstawienia się ubóstwu, walki z AIDS oraz zaniechania konfliktów zbrojnych.

Kofi Annan w 2001 roku został wyróżniony Pokojową Nagrodą Nobla. W uzasadnieniu napisano, że osobowość Sekretarza Generalnego oraz liczne, podjęte przez niego działania wniosły „nowe życie” do ONZ. W 2006 roku uhonorowano go Orderem Lwa Niderlandzkiego (jest to najważniejsza holenderska nagroda). Po zakończeniu ostatniej kadencji Kofi Annana, stanowisko Sekretarza Generalnego ONZ przejął pochodzący z Korei Południowej Ban Ki-moon.

Podobne wypracowania do Kofi Annan – biografia, życiorys