Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Baskowie - historia, pochodzenie, charakterystyka. Konflikt baskijski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Baskowie to naród zamieszkujący tereny Hiszpanii, na granicy z Francją w okolicach Zatoki Biskajskiej. Baskowie obecnie liczą ok. 10 milionów, mniej więcej 2 miliony żyje w dzisiejszej Hiszpanii, reszta we Francji i na emigracji. Kraj Basków sięga czasów starożytnych. Baskowie zamieszkiwali tereny Hiszpanii, jednak stanowili całkowicie odmienną grupę etniczną.

Baskowie uniknęli asymilacji z Hiszpanami i zachowali swoją odrębność kulturową. Od początku byli niezależni i samowystarczalni. Kraj Basków był pod władzą Rzymu aż do V w. n.e. po upadku imperium losy kraju Basków były różne, stawiali oni opór najeźdźcom i atakującym ich sąsiadującym ludom. W XI w. kraj Basków został wcielony do Kastylii. Od tego momentu rozpoczął się problem odrębności narodowej Basków. Najpierw Baskowie tworzyli księstwo Baskonii, potem przekształcone zostało w Królestwo Nawarry i złączone unią z królestwem Kastylii.

Hiszpania rozpoczęła proces, w którym próbowała złamać wolność Basków i ich niezależność. Kraj Basków za czasów hiszpańskiego króla Filipa V zaczął przeżywać trudności. W 1792 r. część kraju Basków została zagarnięta przez Francuzów, a...

Podobne wypracowania