Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm i neokonserwatyzm - porównanie i charakterystyka idei

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm to idea, która zrodziła się za sprawą myśli Edmunda Burke. Ta powstała w XVIII w. idea do dziś znajduje gorących zwolenników. W latach 70. XX w. pojawił się nurt nazwany neokonserwatyzmem, który zaczął nawiązywać po części do idei starego konserwatyzmu.  Neokonserwatyzm stał się intelektualną odmianą, której przedstawiciele ostro krytykowali politykę Związku Radzieckiego i widzieli możliwość uratowania świata przed jarzmem komunizmu tylko przy udziale ostrej polityki antykomunistycznej Stanów Zjednoczonych.

Neokonserwatyści bardzo mocno akcentowali swój antykomunizm, byli mocno przywiązani do tradycji europejskiej, stąd też ich bezpośrednie nawiązania do tradycyjnego konserwatyzmu. Neokonserwatyzm powstał w odpowiedzi na znużenie liberalizmem i libertarianizmem. Neokonserwatyści podkreślali, że jednostka nie może pozostać sama w swych dążeniach. Podkreślali wartość rodziny i państwa jako gwaranta idealnego społeczeństwa.

Konserwatyzm – podobnie jak neokonserwatyzm – liczył na dużą ingerencję państwa we wpływy gospodarcze. Oba nurty zdawały sobie sprawę, że działalność państwa nie powinna skupiać się tylko na prawie, przepisach i moralności. Państwo chcąc zapewnić ludziom dobrobyt musi ingerować...

Podobne wypracowania